| DixonDiconderoga9999 a întrebat:

Salut.Am o intrebare legata de biliard.Mereu cand trebuie sa dau backspin nu imi iese, vorbesc de real.Cand dau foarte jos in bila alba, sare. Ce pot sa fac

Răspuns Câştigător
| DavidoffUser a răspuns:

Depinde de bile si de suprafata, daca-s de proasta calitate, prinde, dar greu.
Acum sa presupunem ca te joci biliard pe o masa buna, cu bile bune si cu suprafata buna. Tine tacul lejer, nu strans, la 10 cm de fund si mentine acelasi traseu oriunde ai da, majoritatea tintesc un punct si dau in altul. Tinteste incet si dai incet prima data si gradual dai mai tare, pana o poti lovi cu forta maxima.Cand tintesti de 2-3 ori, inainte/inapoi, cand e sa dai te concentrezi pe punctul tintit 1-2 secunde si apoi dai, nu da rapid dupa miscarile inainte/inapoi ca de-aia iti sare. Pozitia de asemenea e foarte importanta, vezi pe Youtube (billiards stance ) si how to hit a back spin correctly.
Cand joc pe mese bune, deseori bat din spart, atunci cand ai lovire buna, inveti pe parcurs si pozitionarea bilei albe, cum sa-ti lasi bila de spart alte manunchiuri etc. Biliardul jucat bine e altceva, e arta cu tacul.
Iti recomand sa te duci intr-un club care are mese bune si joci singur straight pool, bagi orice bila vrei tu (vezi Youtube), o sa te creada lumea nebun, se uita ciudat si la mine, ma intreaba daca ma pregatesc de ceva concurs si ma roaga sa fac una cu ei.
S-a intamplat intr-o seara, era doar 1 masa libera si asteptam, ma bag, dau cateva lovituri de incalzire si incep.Joc 15 minute si vin 2 baieti "auzi, nu vrei sa facem una la pariu, ca vad ca esti bun ", zic ok, dar nu prea am bani la mine si nu obisnuiesc sa fac asta, oricum termin triunghiul si va las masa, nu-s nepoliticos sa joc singur, "aa, nu, ca nu vrem sa jucam, doar daca voiai la ceva ", bine, hai, 5 cu 10 la jumate.Am mai crescut suma, mai pierd, mai una alta.I-am luat vreo 10 mil jumate si nu m-a mai lasat sa plec pana nu i-a luat inapoi.Se stransesera vreo 10, era cunoscut baiatul, si face " jucam pana maine daca trebuie ".M-am oferit sa-i dau banii inapoi, dar nu, a vrut pe bune, asa ca m-am lasat batut, dar nu pe fata ca era nasol pentru mine :)). Deci cand o sa devii bun, sa joci niciodata la pariu cu oameni pe care nu-i cunosti, mai ales daca esti singur.Am jucat atunci de la 7 seara pana la 4 dimineata ca sa raman tot eu pe minus.Asta e.
Deci straight pool e un mijloc de antrenament foarte tare si e foarte greu, cu toate ca bagi orice bila, te invata pozitionare pentru ca dupa ce ramai la ultimele 3, trebuie sa -ti lasi pozitie de spart pentru triunghiul urmator (sunt niste reguli si aici ) si e foarte greu, uneori nu bagi din spart si o iei de la capat, dar cateodata te baga in belele.Maximul meu a fost de 55 bile, media mea e de 35-40, media pro e de 90-100 de bile.
Hai sa-ti dau pe unul care-i jucatorul meu favorit.
https://www.youtube.com/watch?v=_oYgBw2aRgY
Arta!

| DixonDiconderoga9999 explică (pentru DavidoffUser):

De exemplu cand dau top spin merge ff bine merge stun merge left right dar de fiecare data cand incerc sa dau draw dau dar foarte putin 1 cm cam asa

| DixonDiconderoga9999 explică (pentru DavidoffUser):

Am inca o problema de fiecare data cand dau m-am uitat la tutoriale zice sa dau forward dau forward pozitie buna astept 1 -2 secunde lovesc punctul potrivit si se invarte in fata ca la top spin am dat backspin dar iesea ff mic si dadeam foarte puternic daca dau incet tot in fata...

| DixonDiconderoga9999 explică (pentru DavidoffUser):

Si inca una masa de biliard nu e tocmai mare mare e medie e pentru copii am 13 ani si vreau sa stiu cat mai multe

| DavidoffUser a răspuns (pentru DixonDiconderoga9999):

Incearca sa stergi bilele foarte bine, inclusiv alba.
Un lucru foarte important! Daca alba e mai grea si mai mare decat bilele celelalte n-o sa-ti prinda intoarcere asa usor.Ca sa prinzi intoarceri mari,exact cum dau aia pe net, alba trebuie sa fie de aceeasi marime si sa aiba aceeasi greutate.
De ex: cand lovesti la jumatate alba care are aceleasi proprietati cu celelalte bile, iti face stop. Cand o lovesti putin mai jos, iti ia intoarcere micuta, iar cand o lovesti aproape de baza, se intoarce de zici ca fuge.
Bila alba mai mare decat celelalte bile, atunci cand lovesti la jumatate, nu ia stop decat daca sta la 5 cm de cealalta bila, in celelalte cazuri urmareste, iar ca sa-i dai intoarcere mare, trebuie lustruite bine si sa-i dai cat mai jos posibil fara sa-ti "sara" tacul si oricum n-o sa-ti ia cine stie ce distanta.
Eu la albele mari le dau maxim 10, iar la bile ca lumea care-s 4 milioane setul, dau toata masa. Deci nu fi descurajat, incearca pe mese bune care au bile bune si o sa vezi diferenta.
Uite bile de-astea are unde ma joc eu, iar masa este una dupa standardele europene ale biliardului profesionist cu postav profesional din lana.
http://www.tatbiliard.ro/......ER-51.html