| KadeJudo a întrebat:

am o placa video ati radeon x1550, procesor dualcore 2, 4 si 1gb ram cu windows sp3 f bun si antivirus excelent dar de o luna cand aprind pc-ul apar in unele zone, chiar si pe windows un fel de valuri electrice parca s-ar incarca si uneori mi se innegureaza ecranul pentru cateva secunde ca sa-mi apara porcaria aia cu vpu recover, alteori imi cade semnalul de tot si mai naspa, mi se si blocheaza si sunt nevoit sa-i dau restart.
am tot dat la upgrade video card de la proprietati si am tot upgradat si cu programul de la ati.com si tot nimic. Cand intru si eu pe jocuri mai frumusele...aka 2005-2006 in sus atunci mi se blocheaza jocul si mi se restarteaza (ce ma mai distram pe cele de gen Asura, GRAW, CRYSYS s.a.) dar acum cele mai slabute imi pot merge bine... cele pana in 2005.
CE SA FAC SA IMI MEARGA SI MIE TOATE JOCURILE MAI NOI DE 2005 CUM TREBUIE CA PANA LUNA TRECUTA?
DAU FUNDA CAT CHINA!

Răspuns Câştigător
| Sharky_Fistis_1993 a răspuns:

Pai vin si la tine ca la multi de pe acest forum cu acelasi raspuns. In primul rand trebuie sa vezi problema la windows. Windows xp este clar ca nu mai face fata mai ales ca din 8 se inchide de tot acest proiect xp.

In cea de a 2 faza ar trebui sa pui un pic sistemul la punct.Ce inseamna asta? Schimba tot. De ce zic asta? PC tau ee batran, batran rau. Degeaba ii faci update, degeaba ii faci... supra update, cand au inceput valurile pe ecran... asta inseamna ca placa viedeo a ajuns la capatul puterilor. Ca sa schimbi placa video, trebuie sa schimbi placa de baza apoi trebuie si procesorul pentru ca GARANTAT cel vechi nu merge pe placa de baza nou la fel si rami si uite asa vin toate. Deci sfatul meu este sa schimbi pc si sa il aduci la un nivel cat d cat aproape de realitatea noastra.

Uite aici un sistem ieftin care cat de cat te tine pe linea de plutire a vremurilor in care traim. Dupa cum urmeaza:

CARCASA: http://www.pcgarage.ro/carcase/spire/coolbox-f8/

SURSA: http://www.pcgarage.ro/surse/delux/500w-atx/

HARD DISC: http://www.pcgarage.ro/......f3-series/

PLACA VIDEO: http://www.pcgarage.ro/......3-128-bit/

Procesor: http://www.pcgarage.ro/procesoare/amd/fx-4130-38ghz-box/

PLACA DE BAZA: Placa de baza ASRock 980DE3/U3S3

RAMI: http://www.pcgarage.ro/memorii/kingmax/4gb-ddr3-1333mhz/

Mentionez ca nu poti sa pui doar un procesor nou sau placa video pentru ca sistemul tau este prea vechi si nu mai suporta. Acesta este cel mai ieftin sistem acceptabil zilelor noastre pe care l-am putut stoarce la un buget minim de 1.413, 18 RON. Eu zic ca este foarte acceptabil.

Sistemul tau actual din pacate nu prea poate sa mai duca jocuri. Ar trebui sa intelegi asta si sa pui in balanta tor ce ti-am spus mai sus incepand cu windowsul.

PS: schimbare windowsului nu schimba nimic pe acet stistem. Nu stiu cum ai reusit sa joci CRYSYS... dar ai pc EROU :)

FUNDA? :)

| KadeJudo explică (pentru Sharky_Fistis_1993):

Multumesc pentru indicatii happy Crysys merge excelent la 1024x cu mici incetiniri in toiul luptei...dar care dureaza in jur de 2-3 secunde si mmo-urile merg de asemenea brici, pana'n 1280x1024 majoritatea tuturor jocurilor sub 2010 dar cele ce au fost create pe engine unreal sau altele gen soldiers of fortune 3 merg ceva in reluare la rez de la 1024x in sus big grin
Momentan nu schimb pc-ul deoarece m-am atasat foarte mult de el dar o sa vorbesc eu cu un prieten ce lucreaza in domeniu si are si service pc si o sa-l refac eu cu un program si o sa-l folosesc doar pentru jocurile pana'n 2006 maxim, iar in vara o sa-mi cumpar unul frumos cu configuratia pe care mi-ai dat-o.
Multumesc frumos happy

1 răspuns: