| madalinfindrihan a întrebat:

Am o placa video nVIDIA geforce 7025 / nVIDIA nforce 630a, stiu e slaba si as vrea una mai buna adica sa nu fie nici scumpa dar sa fie buna minima pentru jocuri eu am un procesor AMD Athlon(tm) X2 240 Processor 2. 80GHz si 2gb Ram. As vrea o placa video putin mai bun ca eu am jocuri gen cs go dar im merge extrem de laguit am cautat peste tot cu multe programe si cu GeForce Experience care iti da boost la jocuri si mai mult chestii dar imi zicea ca in rest am destul de minim la jocuri adica incat sa mearga in afara de placa video.

Răspuns Câştigător
| SilviaDulcik a răspuns:

Placa video Geforce 7025 este integrata in placa de baza, nu numai atat dar este extrem de veche. Iti recomand sa iti cumperi :
1. Inca 2gb RAM sau 4gb, in functie de ce DDR stie placa ta de baza.
*Daca este DDR2, ai o problema deoarece in magazin sunt foarte scumpe, ar trebui sa cumperi de la cineva.
2. Ca placa video, in functie de budget, recomand :
- http://www.altex.ro/......216-01-20g
- http://www.pcgarage.ro/......128-bit-2/

| madalinfindrihan explică (pentru SilviaDulcik):

Si procesorul e bun? deci trebuie sa cumpar alta placa de baza placa video si inca 2gb ram?

| SilviaDulcik a răspuns (pentru madalinfindrihan):

Sunt jocuri pentru care acel procesor nu e bun : GTA V, Saints Row (toata seria), Assassin's Creed Unity, Syndicate, etc. (In general Open-world games). Dar pentru CS:GO, Minecraft si ce mai jucati voi, in general, este de ajuns.

Daca placa ta de baza suporta DDR2, ai putea sa cauti pe OLX sau pe forum-urile din orasul tau o bareta de 2gb DDR2, in cazul in care mai ai slot-uri libere de RAM pe placa de baza.

| madalinfindrihan explică (pentru SilviaDulcik):

M-am uitat la placuta de ram si scrie 2GB DDR3-1333 Si marca cred ca era Kingmax. E ddr3 nu e ddr2 acum ce fac? merge deca iau acelasi tip de placuta dar alta firma?

| SilviaDulcik a răspuns (pentru madalinfindrihan):

Da, bine inteles, va functiona.
Daca o sa cumperi inca o placuta de RAM, sa cumperi una de la o companie cu renume, ca oricum preturile sunt mici in aceasta perioada.

| madalinfindrihan explică (pentru SilviaDulcik):

Mersi.Pt tot.

| SilviaDulcik a răspuns (pentru madalinfindrihan):

Da, este buna dar cred ca cel mai bine e sa iti cumperi una de 4GB, mai mult nu strica, mai ales ca diferenta de pret nu e mare : http://www.emag.ro/......DRHP1BBBM/

Baretele vor functiona la frecventa celei mai slabe, la 1333Mhz dar decat sa dai 68 lei pe o bareta de 2GB mai bine dai 100 lei pe una de 4GB.

| madalinfindrihan explică (pentru SilviaDulcik):

Si daca nu suporta placa video si se arde la 6gb?

| SilviaDulcik a răspuns (pentru madalinfindrihan):

Stai putin. Memoria RAM nu are nicio treaba cu placa video.
Daca cumva ai vrut sa spui : "Si daca nu suporta placa de baza 6gb RAM si se arde?"
Asa ceva nu e posibil, stai linistit.

| madalinfindrihan explică (pentru SilviaDulcik):

Da asta voiam sa zic ok mersi cred ca o sa cumpar. Bafta.

11 răspunsuri:
| Klaudiu214 a răspuns:

Pai asta ar fi cea mai buna si cea mai ieftina merge si gta foarte bine http://www.pcgarage.ro/......128-bit-1/