| Sandu3 a întrebat:

Salut.Am o placa video slaba undeva la 256Mb, foarte veche intr-o unitate de calculator din 2008.La deschiderea mai multor taburi simultan,de exemplu, 9-10 taburi in care folosesc si Flash Player(accesez un chat de exemplu), placa asta video incearca sa faca fata si reuseste la 3-4 taburi deschise dar la 9-10 se blocheaza si trebuie sa restartez browserul. Exista vreun soft ajutator sa mearga mai bine la mai multe taburi deschise simultan? Si sa nu se mai blocheze?

Răspuns Câştigător
| AndreiMarin499 a răspuns:

Pentru cerințele actuale e destul de slab, dacă ai adaugă un SSD sistemul sar mișca ceva mai bine, cel puțin ca timp de răspuns ai mai putea înlocuii și procesorul cu unul mai nou Pentium sau un AMD Athlon 200GE asta ar rezolva și o parte din problema taburilor dar asta presupune o investiție (în jur de 500-600 de lei) pe care nu știu dacă vrei sau ți-o poți permite.

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

In afara de jocuri si programe dedicate (modelare, proiectare 3D, simulare, editare foto/video.) placa video se foloseste destul de putin la rularea de continut multimedia cum ar fi un clip de pe YouTube, sau navigare, lucru de tip office, etc.

Problema vine mai mult ca sigur de la procesor.
Sfatul meu e sa cauti pe OLX in orasul tau sau cat mai aproape undeva unde poti ajunge, si sa cumperi un kit format din procesor-placa de baza si RAM (1 singura placuta de 4GB pentru inceput, DDR3 sau DDR4, in functie de platforma pe care o gasesti)

DAR intai asigura-te ca placa video e PCI-e.
De fapt nici nu mai conteaza, o placa integrata din procesoarele actuale e mai buna (sau cel putin la fel de buna) decat cea din 2008.

PS: daca cumperi ceva cu video integrat, folosesti placa integrata si incerci sa cumperi 2 placute de RAM a 4GB fiecare (apoi cauti pe net manualul placii de baza si verifici daca sunt infipte corect in sloturi pentru a obtine Dual Channel, in caz ca proprietarul anterior le-a infipt aiurea).

Ce ai putea (totusi) incerca pe sistemul actual:
verifica daca unitatea nu e incarcata de praf, si in caz afirmativ, curat-o folosind un compresor de aer (mergi la cineva care are, daca nu ai).

Reinstaleaza Windowsul, si pune Windows 7 Starter x86 SP1, copie dupa discul original. E o varianta originala (nemodificata de nimeni) si consuma cele mai putine resurse. Astfel sunt sanse mari sa ai mai mult RAM si procesor disponibil pentru taskurile initiate de tine.

| AndreiMarin499 a răspuns:

Aici e vorba despre optimizarea sistemului ce sistem de operare ai procesor, memorie ram, din păcate nu prea ai ce îi face.

| Sandu3 explică (pentru AndreiMarin499):

Am un procesor AMD la 2.6 Ghz, 4Gb memorie RAM, Windows 7 SP1, HDD 250Gb Samsung.Cum crezi ca e? Slab, mediu?

| AndreiMarin499 a răspuns (pentru Sandu3):

Pentru cerințele actuale e destul de slab, dacă ai adaugă un SSD sistemul sar mișca ceva mai bine, cel puțin ca timp de răspuns ai mai putea înlocuii și procesorul cu unul mai nou Pentium sau un AMD Athlon 200GE asta ar rezolva și o parte din problema taburilor dar asta presupune o investiție (în jur de 500-600 de lei) pe care nu știu dacă vrei sau ți-o poți permite.