| TheArrow26 a întrebat:

Salut. Am o problema. Când pornesc calculatorul, după 2-3 secunde acesta începe sa facă un sunet ciudat și puternic. Am încărcat și un video ca să vedeți exact ce sa intamplă. Poate să ma ajute cineva? Mulțumesc anticipat!
PC-ul este Aqirys Bellatrix cu procesor Intel® Core™ i5-3470 și placa video RX 550 4Gb Gddr5 128 bit.
Link către videoclip:
https://youtube.com/shorts/UGw_Z1tqX2w?feature=share

1 răspuns:
| 120bulevard a răspuns:

Ori e ventilatorul din spate defect, ori e ventilatorul de la sursa defect.
Momentan deconecteaza din molex acel ventilator din spate ca sa vezi daca se mai aude acel zgomot, daca nu se mai aude atunci ala a fost de vina si trebuie sa-l inlocuiesti. Daca tot se aude atunci e de la sursa si ar fi bine s-o schimbi, am patit acelasi lucru acum cativa ani.