| anonim_4396 a întrebat:

Am o problemă cu PC-ul, cred că e virusat bine de tot, sau nici nu mai ştiu ce să cred. A început aşa, am intrat pe o pagină, şi nu mă lăsa să văd conţinutul şi îmi arăta o fereastră cum că trebuie să instalez "Adobe Flash Player Update", şi am dat instalare, l-a descărcat şi când am dat să instaleze Avira a detectat viruşi şi am dat "remove". A doua zi când am deschis PC-ul, s-a deschis greu, şi a mers greu. De aici începe partea mişto... I-am dat un full scan cu Avira, mi-a găsit vreo 3 viruşi, am dat restart, rezolvat şi nu prea, tot aşa mergea, am dat încă un scan (poate am ratat ceva), şi mi-a mai găsit un virus (ceva gen RKIT/Book.Cidox.a) pe care nu îl putea băga nici în carantină. Am descărcat Rootkit Killer de la Kaspersky, l-a găsit şi l-a şters. După restart, la fel. Next. Am descărcat Malwarebytes, am dat full scan, a găsit vreo 60 de probleme (fişiere ce ar putea însemna o ameninţare), le-am rezolvat. Nimic nu s-a schimbat nici după asta. Next. Am descărcat Kaspesky 2014 trial, am dat full scan, a găsit vreo 28 de viruşi (da, viruşi, nu ştiu de unde pentru că Avira nu i-a găsit), 15 i-a rezolvat, restul sunt în directorul System Volume Information, antivirusul nu are acces acolo, doar cu contul de administrator pot intra din câte stiu, dar nu ştiu cum să fac să am acces acolo (am citit undeva pe net că e un folder cu cache care se şterge automat odată la 1-2 luni, şi după aceea dispar şi viruşii). Restart, şi acelaşi lucru. Ultima idee, am instalat AVG 2014 trial, full scan, 5 viruşi, i-a rezolvat, 1 trojan cu risc mare, si 4 cu risc mediu. Am crezut că am rezolvat de tot, sau măcar cât de cât. Tot la fel e, nu mai ştiu ce să-i fac. Am scanat cu 3 Antivirusuri şi Malwarebyte, fiecare antivir a găsit câte ceva. Dacă ascult muzică în winamp (asta fac şi acum), se sacadează câteodată şi face urât (urât de tot), am lag mare pe desktop, câteodată merge bine, câteodată greu, când ţin apăsat F5 pentru refresh, nu merge cursiv, agaţă/se întrerupe cam odată la 5 sec. Altă soluţie nu mai am, dacă e adevărat cu SVI, aştept şi se şterg automat peste o lună, sau un reinstall de Win (doar că n-am Win şi nici nu ştiu să instalez, găsesc un tutorial ceva, mă descurc happy ), sau o soluţie de la voi, ceva ce n-am încercat încă happy.
FUNDă mare! laughing

Răspuns Câştigător
| Nobodyknowseverithing a răspuns:

Sunt unii virusi care in ciuda tuturor reclamelor antivirusurilor nu pot fi stersi sau atunci cand sunt stersi iau dupa ei fisiere cheie ale sistemului de operare si de aia se misca asa, o formatare corecta si o reinstalare a windowsului ar rezolva problema

6 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Ce-mi place mie de voi! Dupa ce va umpleti de virusi cu porcariile de Avira, AVG, Avast, Nod si altele, sariti toti pe Kaspersky si Malwarebytes sa va scoata din rahat! Cand ati putea sa le folositi de la inceput!

| Alandala16616923946 a răspuns (pentru K0sti):

In cazul meu nu exista anti-vir care sa "ma scoata din rahat", fiecare anti-vir cu care am scanat a gasit ceva (Avira - 4 virusi, Kaspersky - 28, 15 stersi, 13 inca in SVI, AVG - 5, Norton - 5, Malwarebyte - vreo 60, serios), dar degeaba, am pierdut timpul cu scanarile. Singura solutie probabil ramane reinstalarea Win-ului.

| K0sti a răspuns (pentru Alandala16616923946):

Pai in cazul asta da, dar era bine sa faci ce am spus anterior, ca sa nu ajungi in faza asta!

| OaiaNinjalău a răspuns:

Un sfat: nu te mai straduii atat sa il repari... du-l la reparat... sau reinstaleaza windowsul!

| alexacarmina a răspuns:

Descarci kaspesky live cd de aici http://rescuedisk.kaspersky-labs.com/rescuedisk/updatable/kav_rescue_10.iso
si ori face un cd bootabil ori un usb bootabil
un tutorial aici http://www.youtube.com/watch?v=NkZxJZhV3Sw

| BPSCCrash a răspuns:

Mda Stiu cum e... Eu zic sa iti notezi undeva toate driverele care le ai (daca nu sti du-te cu PC-u la reparat si intreaba-i pe ei ce drivere ai sau cum sa afli ce drivere ai ca sa stii in caz ca se intampla din nou aceasta chestie cu virusi) sau daca stii ce drivere ai du-te la un prieten si downloadeaza-le de pe net si pune-le pe un stick (de ce zic sa mergi la un prieten, pai nu ai vrea sa downloadezi drivere de pe un PC virusat, cred ca iti dai seama de ce.) si dupa ce ai driverele reinstaleaza-ti windowsu si instaleaza driverele si apoi ar trebui sa mearga... Mult Succes!