| Fretus a întrebat:

Salut am o problema deci ma jucam intr-o zi GTA Multiplayer (samp) si dintr-o data mi s-a blocat laptopul. Lam scos din priza deoarece nu i-am mai putut face nimic altceva nu isi mai revenea. Dupa cand ma urcam in masina mi se bloca iarasi daca stateam pe loc sau mergeam nu se intampla nimic insa daca ma urcam in orice se bloca. Aveam moduri pe masini le-am dezinstalat si degeaba dupa mi-am reinstalat windowsul sa vad poate pot diminua problema, din contra acum imi da blue screen dintr-o data cand descarc ceva orice joc, si GTA-ul pana l-am descarcat mi-a dat de vreo 3 ori blue screen si dupa ce l-am descarcat nu il pot instala mi se blocheaza pur si simplu. Am incercat sa-l mut din partitia D in C si acolo se blocheaza laptopul si raspunde foarte greu la comenzi. De ex daca apas click dreapta sa-i dau un refresh stau vreo 5 minute poate si mai mult sa se incarce sa ii pot dat refresh. Cand imi da blue screen scrie jos psihyccal memory 20, 75, 80,15 se tot schimba timp de cateva secunde si dupa isi da singur restart.
Am instalat alte jocuri si acelea merg fara probleme doar la GTA imi face figuri (am windows 7 ultimate) pana acum nu am mai avut aceasta problema. Nu stiu se poate sa fie si de la rami sau hardisk nu sunt sigur de aceea am nevoie de ajutorul vostru va rog.

2 răspunsuri:
| AllNone a răspuns:

Odata ce alte jocuri iti merg, nu cred ca calculatorul e de vina(daca crezi ca e asta citeste cerintele la GTA), ci jocul! Exista cateva variante:
-poate are virusi jocul (virusii se pot infiltra foarte usor ), trebuie sa reinstalezi windowsul (recomand pentru orice eventualitate)
-incearca sa iei jocul de alt undeva si vezi daca face la fel!
Si eu aveam problema cu Euro Truck Simulator 2 si problema nu era neaparat calculatorul, ci pur si simplu aveam virusi introdusi si aveam problema cu praful (eu am laptop) asa incat ca se incalzea foarte repede!
Daca nu rezolvi nimic, mergi la un om care se pricepe in calculatoare, el va sti ce este de facut!
Sper ca ti-am fost de ajutor! (daca vrei si o FUNDITA*)

| Fretus explică:

Si eu tot laptop am dar acum am vazut ca am incercat sa descarc ceva si mi-a dat blue screen de 5 ori nici nu se decshidea bine si deja bl. Deci sigur este stricat hardul deoarece nu incarca nici jocul (GTA) nici sa descarce orice lucru. Oircum mersi bine ca il am in garantie.