| gabrielaugustin416 a întrebat:

Salut, am o problema la pc am 6 sloturi de rami si imi merge decat 1 am pe placa de baza am puse 2 placute rami si cu programul Speccy imi arata ca am 6 sloturi de ram si 2 placute puse pe placa de baza si ambele placute ram merg, le-am incercat si separat. Ce fac ca-sa imi mearga toate sloturile?

1 răspuns:
| AdreAdre a răspuns:

Cred ca ai 6 sloturi de ram dar doar 2 folosite. Deci ai 6 sloturi in total. Ai 2 placute de ram bagate in 2 sloturi. Deci ai 4 sloturi libere sa mai bagi RAM. Ca sa poti folosii toate sloturile trebuie sa bagi RAM in fiecare slot. Dar vezi daca ai placute de 2GB sa bagi si in celelalte tot de 2GB, sa nu aive memorie diferita.