| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema legata de Facebook. Recent am postat cuiva o poza de aniversare si dupa cateva minute m-a delogat de pe Facebook cu un mesaj lung ceva de genul "Contul a fost blocat temporar din cauza securitatii...a fost detectata si activitate suspecta(malitioasa)... accesare de pe un link asemanator cu Facebook" cam asa arata mesajul..era destul de lung si am citit pe pagini in engleza ca ar fi vorba de report la poza/profil. Nici macar nu folosesc Fb decat pentru chat si rareori postezi la prieteni. Sa fie vorba de eroare de la FB, report sau tentativa de spargere a contului?
Stie cineva cu pot face un ticket catre stafful Facebookului pe EMAIL? (in afara de Facebook community help si raportare probleme).

Răspuns Câştigător
| DanielVălean a răspuns:

Pai, te-a delogat de pe Facebook din cauza ca ai primit report la o anumita poza, e adevarat. Nu e eroare de la FB si nici tentativa de spargere a contului, ci doar un report. Am patit si eu lucruri de genul si nu trebuie sa te alarmezi. Daca acolo scrie "Contul tau a fost blocat temporar" inseamna ca o sa-ti fie deblocat intr-un anumit timp sau chiar tu trebuie sa-l deblochezi reintroducand parola sau confirmand ceva pe email. Iti spun lucrurile astea din experienta proprie. Sper ca te-am ajutat.

| Wildwlves a răspuns (pentru DanielVălean):

E foarte ciudat, nu avea cine sa-mi dea report, si poza o realizasem chiar eu, era o simpla poza de aniversare

Răspuns Apreciat de Editori
| Babacu_Viorel_1962 a răspuns:

Problema e ca ai trimis o poza care contine (drept de autor)s-a constatat ca nu esti autorul si ai fost blocat pentru o perioada de.....Incearca sa nu mai folosesti asa ceva. Poti fi si amendat in baza legii
Sectiunea a 2-a
Proceduri si sanctiuni
Art. 139
(1) Titularii drepturilor recunoscute si protejate prin prezenta lege pot solicita instantelor de judecata sau altor organisme competente, dupa caz, recunoasterea drepturilor lor si constatarea incalcarii acestora si pot pretinde acordarea de despagubiri pentru repararea prejudiciului cauzat. Aceleasi solicitari pot fi formulate in numele si pentru titularii de drepturi de catre organismele de gestiune, de catre asociatiile de combatere a pirateriei sau de catre persoanele autorizate sa utilizeze drepturi protejate prin prezenta lege, conform mandatului acordat in acest sens. Cand o actiune a fost pornita de titular, persoanele autorizate sa utilizeze drepturi protejate prin prezenta lege pot sa intervina in proces, solicitand repararea prejudiciului ce le-a fost cauzat.

http://www.legi-internet.ro/......autor.html

| Wildwlves a răspuns (pentru Babacu_Viorel_1962):

Nu are cum, poza am creat-o chiar eu laughing nu avea cum sa fie piratata, pentru ca nu se gaseste pe internet in forma pe care am facut-o eu si cu elementele pe care le-am folosit..de asta zic ca e ciudat

1 răspuns: