| Le0Balen a întrebat:

Salut,am o problema mare!
Am un pc care l-am cumparat recent si am un monitor nou si inca unul putin mai vechi dar tot FullHD60 fps.
Am pe monitorul cel nou HDMI care este connectat si imi merge.
Cel vechi am cumparat un adaptor VGA-DVI si vreau sa il connectez tot la placa video, am incercat si cand s-a conectat monitoarele s-au facut negre
amandouo si scria No Signal, iar dupa ce l-am deconectat pe cel cu DVI a mers cel HDMI, cel DVI nu mergea deloc
Inteabarea mea este cum sa fac sa imi mearga monitoarele la placa video? 1060 3GB Palit
daca nu merge la placa video pot la placa de baza?
Ce pot sa fac, va rog dau funda
Placa de baza Gigabyte

2 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

Nu îți funcționează deoarece acel adaptor este un fals. Cum arată acel adaptor?
În cazul tău cel mai bine cumperi un cablu DVI-D - HDMI și îl conectezi pe cel nou așa. Pentru cel vechi cumperi un convertor HDMI-VGA (poate să fie și pasiv). În acest mod, lucrurile vor merge.

Motivul pentru care nu funcționează cu acel "adaptor" este că acesta nu face niciun fel de conversie. VGA înseamnă semnal analogic și DVI-D înseamnă semnal digital.

Placa video GTX 1060 are HDMI, DVI-D și DisplayPort, toate acestea fiind digitale. Dacă avea DVI-I, atunci puteai folosi acel adaptor DVI-VGA.

| vikinglibrary a răspuns:

Ai driverul de la Nvidia instalat?