| TomyBrave2019 a întrebat:

Am o problemă! Nu pot face nicicum să îmi instalez jocurile de pe Steam pe discul d nu pe c! Pe c mai am doar 1.68 GB și nu vor să se instaleze pe d și dacă am pus Default Steam Library Folder discul d. Zice ca e default deci ar trebui să instaleze mereu acolo. Când instalez și îmi apare pe ce vreau să instalez mereu este selectat d-ul și tot pe c îl instalează! Ce pot face? Vă rog răspundeți! Nu știu unde să întreb! Dau fundă!

5 răspunsuri:
| Mihai1499 a răspuns:

Poți schimba locul de descărcare a jocurilor. Ar trebui să fie în setări.

Dar eu sunt destul de sigur că am încercat altceva.

Pur și simplu am copiat folderul cu jocurile propriu zise într-un alt drive. Atâta timp cât îi zice tot "Steam", ar trebui să meargă bine, pentru că tot în memorie e. E posibil să ai nevoie să ștergi și să re-faci shortcut-urile totuși.

| TomyBrave2019 explică (pentru Mihai1499):

Ce ai zis tu cu setările am făcut-o și tot nu a mers. Tot pe C a instalat.
Care folder l-ai copiat? Nu înțeleg.
Ai putea să îmi lași un link cu un tutorial cum să fac asta?

| Mihai1499 a răspuns (pentru TomyBrave2019):

Intră pe Steam, dă-i "Open to file location" prin click dreapta pe unul din jocuri. Ar trebui să te trimită în folderul unde sunt doar jocurile. Ar trebui să se cheme "steam" sau "steamapp".

Apoi dă-i decupare (ctrl-x) și lipire (ctrl-v) în alt drive. Ar trebui să facă așa un transfer de câțiva giga.

Dacă ce am zis la inceput te trimite la "Shortcut" uri de 1 kB, ar trebui să găsești locația fișierului mare în click dreapta, proprietăți.

Nu, nu am un tutorial pentru asta.

| TomyBrave2019 explică (pentru Mihai1499):

Si deci tranferi jocul direct? Si nu pierzi progresul sau ceva? Am vazut ceva asemanator care zicea ca daca nu faci backup pierzi progresul.

| TomyBrave2019 explică (pentru Mihai1499):

Am incercat altceva pentru ca nu aparea "open file location": am dat click dreapta pe un joc si am dat "properties" apoi am dat la "local files", apoi "move install folder" si apare "... is installed under library folder D:\SteamLibrary". Asta inseamna ca jocul este instalat in D. Atunci de ce nu am deloc spatiu pe C? Adica nu am instalat filme sau altceva. Doar aplicatiile ocupa tot discul? Nu imi vine sa cred asta...