| GiXXu a întrebat:

Salut! Am si eu o problema. In primul rand PC-ul meu este format dintr-un procesor i5-7500, 8gb ram single channel, placa video RX550 2gb, SSD 120gb si HDD 500gb. Ma joc CS:GO (240 fps), Valorant (200 fps) si FiveM, unde am in locurile mai putin aglomerate 100 fps, insa procesorul si placa video stau la 100% in majoritatea timpului, cee ce imi aduce mici dropframe-uri si ingreuneaza celelalte programe cum ar fi Discord-ul, adica nu ma pot intelege clar cu cei cu care stau in conferinta. Procesorul nu il mai pot schimba deoarece deja am facut upgrade de la Pentium G4560. Ma gandeam ca ar fi o solutie sa imi mai cumpar 8gb RAM, pentru a avea 16 gb Dual Channel. Dar stiu ca o solutie si mai buna ar fi sa imi cumpar o noua placa video, insa momentan nu imi permit. Mentionez ca pe mai multe site-uri am vazut ca procesorul asta impreuna cu placa video fac Bottleneck. Poate fi si de la asta? Ce ar trebui sa fac in aceasta situatie?

2 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Banuiesc ca joci la setari maxime... schimba setarile la mediu!
Apoi tot ce e online, greutatea cade pe procesor, n-ai treaba cu placa video...

| marinaru777 a răspuns:

Sunt cateva setari de facut pentru oricine foloseste windows 10 si anume
Trebuie dezactivat antimalware pentru ca scaneaza permanent.
https://blog.emsisoft.com/en/28620/antimalware-service-executable/
Placa video trebuie setata pe performanta nu le calitate.
Procesorul de obicei daca sta ridicat sunt doua motive vezi care se la tine si anume ventilatorul trebuie curatat la 6 luni cred ca 1 an e mult indiferent ca ai laptop sau pc; al doilea motiv daca e slab si nu face fata cerintelor.
Recomand si un test benchmark sper ca ai totul instalat pe ssd.
https://www.userbenchmark.com/