| Ştefan_Eduard_1998_riiu a întrebat:

Salut, am si eu un Laptop cu un singur jack port, si mi-am cumparat niste casti care au si microfon ( eu am si microfon incorporat in laptop ) si vreau sa il folosesc si pe acesta de la casti dar problema este ca nu am unde sa-l conectez. M-am informat in privinta problemei acesta si am gasit undeva ca trebuie sa am un Y-SPLITTER adaptor, ceva de genu la care acesta il pot baga in laptop si are 2 jack porturi unde pot baga si castile si microfonu, problema cea mare este ca conectez totu asa cum trebuie dar nu-mi citeste microfonu, v-as fi recunoscator daca m-ati ajuta.

3 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Intr-adevar, acel adaptor ne ajuta sa conectam castile cu microfon care au doua mufe la un singur port audio. De partea hardware te-ai ocupat. Cred ca e necesar sa te ocupi de partea software. In Managerul Audio, instalat odata cu driver-ul, sunt niste setari legate de sunet. Acolo ai putea gasi solutia la problema ta. Sa opresti microfonul incorporat si sa activezi pe cel extern. Fa un test cu Skype. Acesta are setari de sunet si te ajuta sa alegi diferite surse audio (microfon incorporat in laptop, microfon de pe webcam sau microfon extern), pentru a verifica daca poti utiliza microfonul dorit.

| Ştefan_Eduard_1998_riiu explică (pentru dannyel86):

Imi poti da o adresă de skype, ceva, sa imi explici mai detaliat, te rog?

| dannyel86 a răspuns (pentru Ştefan_Eduard_1998_riiu):

Optiunile legate de sunet depind de fiecare configuratie in parte.
Ce fel de Windows ai? In Control Panel gasesti Managerul Audio, de unde poti schimba setarile dorite.
Noteaza-ti fiecare modificare, pentru a repune sistemul in situatia anterioara in caz ca nu rezolvi cu microfonul. Eu am driver C-Media, tu s-ar putea sa ai Realtek sau alt producator.