| Pal_Alexandru_1988 a întrebat:

Salut, am un i3-9100f
16gb ram ddr4 2600mhz
placa de baza h310 r r2.0 1151v2
sursa 550w
si un gtx 1660 ti gddr6 6gb
placa video cand fac un benchmark are maxim 15fps
si in jocuri pe low 40-60fps
cand pe net trebuia sa aiba 240fps-300fps

De la ce oare poate face asa?
Precizez ca gradele la placa video stau la maxim 40°

Va rog ❤

5 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Procesorul e putin cam mic...

| Pal_Alexandru_1988 explică (pentru aditimus):

Dar nu cred ca ar face ca placa sa duca 14fps in benchmark, pe Youtube cu aceiasi i3 au 120fps

| aditimus a răspuns (pentru Pal_Alexandru_1988):

Ai nevoie intai de mai multi ram parerea mea, macar 16, eu acum am 32 si e foarte ok

| AgentTorque a răspuns (pentru aditimus):

16gb ddr4 este minim acum... poate peste 5 ani va fi 32 gb ddr5(6) minim

| adyurs a răspuns:

Pe langa ca ai un bottleneck mai mare ca rusia verifica driverele de la placa video. Instaleazati geforce experience si instaleaza-ti driverele necesare

Pe langa asta daca ai instalat windowsul recent intra fuguta penet si cauta driverele pentru placa de baza si o sa ai acolo multe de instalat (chipset, bios, network etc)

Astea sunt toate cauzele. Sper ca nu am omis nimic.
Btw iti recomand să-ți bagi xmp-ul din bios ca ramii nu o să-ți ruleze la 2600 fara el
Sper ca te-am ajutat