| Bogdan_Radu_1993 a întrebat:

Am un laptop Acer Aspire 5742G configuratia (i5-480M, Nvidia GT 540m, 4 GB DDR3, 640GB HDD) si in battlefield 4 ( in jocuri in general) temperatura procesorului ajunge ~100 grade C iar temperatura placii video nu sare de 80 grade. Acuma stiu ca laptopul nu este pentru jocuri. Urmeaza sa imi cumpar un cooler pad. Am schimbat pasta la un service in august (Artic silver MX-4) iar de 2 zile i-am curatat ventilatorul de praf. Ce pot sa fac sa reduc temperatura?

4 răspunsuri:
| CVane a răspuns:

Un alt cooleer mai bun, o ventilatie mai buna. Daca imi poti spune si in ce jocuri iti creste temperatura, 100 de grade e ceva sa stii. Placa nu e potrivita pentru BF4.

Si te sfatuiesc sa nu mai JOCI absolut nimic pana nu rezolvi cu temperaturile.

| Bogdan_Radu_1993 explică (pentru CVane):

Pai nu mai joc ca nu vreau sa faca bum laptopul. BF 4, Euro truck simulator 2, jocurile astea 2012-2013 in general.
Se poate inlocui colerul laptopului cu unul mai bun? Am un prieten ce are un Lenovo si are tot ~100 grade, procesorul este tot un i5, generatie mai noua.

| CVane a răspuns (pentru Bogdan_Radu_1993):

Da se poate, nu folosesc Laptop ca sa iti pot da mai multe detalii insa ar trebui sa te duci cu el la cineva care se pricepe, la un service.Insa sunt sigur ca e din cauza cooler'ului, nu raceste destul.

| Bogdan_Radu_1993 explică (pentru CVane):

O sa merg sa intreb. Multumesc de sfat.