| zurghii a întrebat:

Salut, am un laptop Acer Aspirem3mA315-21G
care are 2 placi video, dedicata si integrata.
In jocuri nu cred ca imi porneste placa video dedicata(Radeon R5 m435 de 4GB VRAM), pentru ca mi se pare ciudat sa am abia 45 de FPS in csgo cu placa asta.
Si daca dezactivez placa integrata din Device Manager in dxdiag nu mai mi-o arata pe cea dedicata. Dupa ce ii reinstalez driverele pentru cea dedicata windows-ul mi-o face si pe cea integrata si povestea incepe de la inceput.
Am cautat pe net cum o dezactivez din BIOS, dar bios-ul meu e diferit de cel din video.
Stiti cum pot dezactiva placa integrata si sa ramana cea dedicata doar?

Răspuns Câştigător
| AlinKun a răspuns:

Sa bagi laptopul la incarcat cand vrei sa te joci. Vezi ca ar trebui in Control Panel la Power sa ai optiunea sa setezi pe modul performance.

| zurghii explică (pentru AlinKun):

Da, m-a ajutat :p Mersi fain big grin

| AlinKun a răspuns (pentru zurghii):

Pe modelele de la nVIDIA mergea si fara, daca-l setai din control panel, dar nu te tine bateria. Ar trebui sa mearga si la tine, dar mai bine il bagi la incarcat.