| nick321 a întrebat:

Salut, am un laptop ASUS F751L,dupa ce am schimbat windows-ul, nu mai merge butonul fn, laptopul avea windows 8.1 si am trecut la win7 home premium, nici nu imi mai detecteaza placa video, am incercat sa instalez driverele de la placa video dar imi da eroare, cineva mi-a spus ca trebuie sa fie o combinatie intre tasta fn si inca una, nu prea ma pricep la pc-uri si nu stiu ce sa fac, ma poate ajuta cineva? Multumesc!

2 răspunsuri:
| Kreefy a răspuns:

Probabil laptop-ul si componentele laptop-ului nu sunt compatibile cu Windows 7... Puneti Windows 8 inapoi sau Windows 10. De asta nu iti merge nici butonul "fn", acela este compatibil cu un anumit tip de Windows, in cazul tau, 8 sau 10.
Driver-ul de la placa video il poti gasi si pe internet, cautand modelul placii video si windows-ul pe care il ai.

| elvisel a răspuns:

Descarci 3dpchip,este un programel care iti arata toate componentele din sistem,daca in dreptul fiecarei componente apare un semnul mirarii,atunci driverul este vechi,daca apare semnul intrebarii,atunci nu aveti nici un driver instalat pentru componenta respectiva,dati click pe fiecare componenta din lista, vi se va deschide o pagina web cu cel mai recent driver pentru componenta respectiva, il descarcati si instalati, si apoi treceti la urmatoarea componenta, pana cand in dreptul fiecarei componenta din lista va aparea un semn bifat verde.Pentru butonul fn:butonul fn nu este un button standalone care il apesi si executa o comanda, el se foloseste in combinatie cu o tasta, sau mai multe.De exemplu Fn+tasta(sageata sus) mareste luminozitatea display Fn+tasta(sageata jos) scade luminozitatea display.De obicei ai cateva simboluri desenate pe tastele f1-f5-f6-f7-f8 care pot fi combinate cu Fn pentru comanda respectiva.La laptopul meu pot sa execut FN+F11 ca sa modific rpm de la ventilator. Difertite laptopuri au diferite comenzi