| BossRazvy a întrebat:

am un laptop Fujitsu Siemens putin mai vechi, dar bun.Am o problema cu microfonul pur si simplu nu imi merge, este activat, aste activat si in Skipe, mess.Am incercat sa fac o proba cu ce imi da windows(nu stiu exact ce sa explic, am intrat in control panel, la sunet si am umblat pe acolo ) si nu a mers, sa fie vreun driver defect, sau cv? Va rog mult ajutati-ma cat puteti de repede! dau funda!

1 răspuns:
| InfoManiac a răspuns:

Ar putea să fie driver-ul sau ar putea să fie defect microfonul sau calea către placa de bază. Dacă aplicatiile îți recunosc microfonul, încearcă să găsești un driver sau, dacă nici asta nu merge, poate microfonul ar putea fi suflat(defect). Ar putea fi totuși o problemă legată de software. Ai spus ca laptop-ul e mai vechi. Poate că microfonul nu știe să lucreze cu versiunea sistemului de operare pe care îl folosești, caz în care trebuie găsit un driver optimizat pentru acel sistem de operare(vorbesc de Windows). Acest ultim caz nu trebuie luat în considerare dacă microfonul a funcționat mai demult pe sistemul de operare actual. Identifică problema. Abia apoi caută soluții.
P.S. Windows 10 nu e bine optimizat pentru o mulțime de device-uri, la fel și 8.1, în caz că rulezi unul dintre ele.