| Manaila968 a întrebat:

Salut, am un laptop HP, daca activez secure boot si tpm 2.0 din bios in timp ce am instalat sistemul de operare va afecta windows-ul sau laptop-ul? Pentru ca vreau sa fac upgrade la windows 11

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

TPM nu ar trebui sa afecteze cu nimic. La Secure Boot insa poate fi problematic - daca ai instalat Windows in Legacy Mode si activezi Secure Boot (care este o extensie UEFI deci necesita activarea UEFI) atunci din motive prea lungi de explicat aici iti vei lua un ecran albastru si nu vei avea ce face decat sa reinstalezi.

1 răspuns:
| lpavel a răspuns:

Daca ai un procesor de tip mai nou cum ar fi de minim i7 a 8 generatie atunci nu va afecta sistemul cu nimic, daca ai un procesor mai slab decat ce am zis nu vei putea instala win11 decat cu rufus cu care va trebui sa ocolesti TPM-ul!