| Dragonasu474747 a întrebat:

Am un laptop Lenovo Legion y520. Mi-am achizitionat un kit gaming de la reddragon care include casti.Laptop-ul are un singur port si l-am bagat pe cel verde(casti) si atunci cand ascult muzica se aude bine dar daca vreau sa vorbesc cu cineva de exemplu pe skype se aude intrerupt iar daca il bag pe cel roz(microfon) nu se mai aude deloc. Am testat castile si la telefon si merg (se aude bine cand vorbesc cu cineva). Ce ar trebui sa fac sa se auda bine la laptop in casti atunci cand vorbesc cu cineva?

Răspuns Câştigător
| codrincodrin a răspuns:

Portul de la laptop e doar pentru sunet ( adica sa auzi din laptop).
Daca bagi ala verde e normal sa se auda, pentru ca portul e pentru sunet, daca il bagi pe ala roz nu mai ai cum sa auzi. Cand vorbesti cu cineva probabil o faci folosind microfonul integrat in laptop, si de aceea se aude foarte rau.
O sa ai nevoie de asa ceva ( https://www.aliexpress.com/......54888.html ). In Romania nu prea am vazut, de aceea am luat si eu tot de aici.
Acesta este ca o placa audio externa, si e foarte folositor.
Iti recomand sa iti cumperi un microfon de birou, pentru ca daca folosesti microfonul de la casti nu se aude prea bine (cel putin asa a fost la mine).
Sper sa te-am ajutat!

| Dragonasu474747 explică (pentru codrincodrin):

Multumesc pentru ajutor.

| Dragonasu474747 explică (pentru codrincodrin):

://m.emag.ro/cablu-adaptor-audio-serioux-jack-3-5mm-4-pini-tata-2-porturi-jack-3-5mm-mama-30cm-negru-srxc-av0-3m13/pd/DPJPZKBBM/#product-gallery asta e bun?

| codrincodrin a răspuns (pentru Dragonasu474747):

Nu, nu e bun. Daca il iei, tot nu vei putea folosit microfonul (pentru ca portul din laptop e doar pentru sunet). Iti trebuie ceva ca sa il bagi in portul usb, adica asa ceva https://m.emag.ro/......DDFYX3BBM/ Funda? Sper ca te-am ajutat.