| alin_2659 a întrebat:

Salut
am un pc cu gtx 1050 ti 4gb, si un amd ryzen 5 2400g.
Faza este ca am si o placa video integrata de la procesor ea find un amd radeon vega 11
La jocurile precum gta iv, samp si astea imi foloseste integrata
la pubg imi foloseste gtx ul 1050 ti
cum fac sa mi foloseasca gtx ul la toate jocurile?
la task manager gtx 1050 ti ul apare ca " gpu 0"
daca dezactivez integrata jocurile vechi imi merg tot fara gtx, ca si cum ar fi fara placa video
cum pot dezactiva in bios?

1 răspuns:
| GPA a răspuns:

Prima dată încercăm bios-ul. (F2/F10/Del)

Acolo trebuie să existe o opțiune, advanced chipset setup (Primary video adapter/onboard cpu) sau video memory(Pci / Pci Express/ Integrated). Ce bios ai? Cum se numește...

Și din Nvidia control panel poți face o setare după toate astea.
Nvidia control panel -> Set physx configuration -> și selectezi doar Nvidia GPU și save
Apoi la Adjust image settings - use my preference emphasising (muți spre performance ) și selectezi use the advanced 3d settings image - take me there. Acolo la Selected Preferred graphics processor selectezi Nvidia, iar la lista de jos faci următoarele setări. :
Vertical sync - (off), Texture filtering-Quality (High performance) Texture filtering-Negative Lod bias-(Clamp)
La Power management mode selectezi performance și dai save.
Tot la Nvidia apropo, mergi lângă tools și apeși pe desktop. Vezi să ai bifată opțiunea Run with graphic processor. Deschizi un joc, dar mai întâi click dreapta pe executabil și properties. La tabul Compatibility bifezi "Run as administrator"/"Disable Full screen optimization/Disable vizual themes.