| AlexAlxAlex a întrebat:

Salut, am un pc cu gtx 1060 6gb, i5 4570 3.2 ghz si 8gb ram, imi ruleaza Ac Odyssey pe setari maxime in 50-55 fps, pe ce setari credeti ca va merge Ac Valhalla sau Cyberpunk 2077 cu aceasta configuratie?

14 răspunsuri:
| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Ac valhalla din câte am văzut în gamepay demo are o grafica asemănătoare cu ac Odyssey, deci cam tot atâtea fps uri o sa ducă, iar în cyberpunk 2077 va trebui sa dai setările la mediu sa ai măcar 50fps. Eu unul abia aștept sa apară astea 2 jocuri, am așteptări mari de la ambele, chiar mi am făcut un sistem special sa îmi ducă jocurile astea, și următoarele, cu 2080super și i7 10700k

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Dar per total ți as recomanda sa faci upgrade la i5 10600k sau i5 9600k, și un rtx 2060, ca sunt foarte ieftine 2060-urile, și încă o plăcută de ram de 8gb și o sa îți ruleze joucirle astea în 80fps+ totul pe ultra

| Andresso a răspuns:

Nu merita sa faci niciun upgrade la placa video momentan, asteapta sa apara rtx 3000 si dupa ia, ca daca iei rtx 2060 o sa ai cu maxim 5-10fps-uri mai multe.

Merita sa faci upgrade doar la procesor, placa de baza si rami.
Daca-ti iei 10700k sau ryzen 5 3600xt si 16 gb ram ddr4 de 3200mhz esti pe bines, nu recomand sa-ti iei 10600k si nici 9600k cum zice unul in comentarii ca-s slabe la pretul lor si nu merita pentru "future gaming".

Iar daca nu vrei sa astepti sa apara rtx 3000 si ai bani, mai bine iti iei un rtx 2070 super sau un rx 5700 xt si o sa te tina 3 ani de-acum incolo pc-ul la detalii high-ultra si 5-7 ani la med-low.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns (pentru Andresso):

Nu e rău 9600k și nici 10600k. Procesoatele Intel excelează pe partea de oc, și poți sa duci lejer în 5 GHz dacă ai un cooler bun. Ca sa îți iei ryzen trebuie sa îi faci multe setări pana sa aibă un oc cât de cât stabil. Dacă vrei sa îți iei placa video amd trebuie sa iti iei un Asus rog 5700xt, ca altfel moare placa video, ca nu sunt bune pe răcire xfx urile de nici o culoare.

Și în plus cine zice ca pentru prețul lor nu sunt bune i5 10600k?
Ia uite aici:
https://m.youtube.com/watch?v=sFiKgkRDH4E&t=88s
Hai, abla abla

| AlexAlxAlex explică (pentru Tataru_Ionut_2001):

Ma gandisem la anul sa ii pun un rx 5600xt cu un i5 9400f, un ssd de 240gb si inca 8gb de ram, e ok upgrade-ul?

| Andresso a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

Lucrez(de placere) la chestii de genul, am testat multe componente ale calculatoarelor si stiu ce zic.
Eu n-am zis nimic de ryzen 7 3700x. Eu am discutat despre ryzen 5 3600xt, care e un pic mai bun ca ryzen-ul 7 ala, am facut teste, daca vrei ti le trimit pe gmail.
Iar la placile video amd, Asus e praf, cele mai bune placi video sunt de la msi gaming x si sapphire nitro+, restul sunt varza, mai ales pe partea de racire.

| Andresso a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

E altceva sa vezi teste pe net si altceva sa testezi tu in realitate sa vezi daca chiar e asa sau nu, sau daca se apropie de cele vizionate.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns (pentru AlexAlxAlex):

Dacă știi sa te descurci cu driverele, atunci eu as merge pe 5700xt strix de la Asus, ca diferența de preț nu e prea mare, dar daca nu știi sa te descurci cu driverele nu o sa îți meargă placa cum trebuie, și atunci recomand nVIDIA, un rtx 3060, ca na, asa se va numi următoarea generație de 2060, nu zic ca trebuie neapărat sa îți iei rtx, dar 5600xt și 5700xt nu sunt rele, e ok upgrade-ul, dar la anul nu știu dacă mai găsești i5 9400f nou nouț sigilat în magazin.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns (pentru Andresso):

Sincer mie mi se par cele mai bune pe răcire Asus rog strix, nu Asus simplu dual, Asus rog STRIX. Plus ca au și un design aparte. Chiar dacă sunt cele mai scumpe, totus, vorbim despre Asus rog

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns (pentru Andresso):

Pai în principiu, dacă vad un video cu rtx 2060 și i7 10700k, dacă mi-l iau și eu practic ar trebui sa am aceleași fps (plus minus dacă cel care a făcut videoul folosește placa de captura sau nu)

| Andresso a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

Sunt bune pe partea de nVIDIA, pe partea de amd si asa si asa.
Iar astea de la rx 5700xt sunt varza, cu probleme, am avut temperaturi si de 98 de grade.
Erau intr-adevar bune pe generstiile mai vechi de placi video, dar pe astea mai noi le exclud.
Multe rog strix-uri de la 5700xt au coil whine, celelalte doua de care vorbeam(sapphire si msi) nu au mai deloc.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns (pentru Andresso):

Toate produsele ce le-am avut de la rog strix m-au lasat impresionant fata de restul, mouse, laptouri etc. Poate ai avut un model mai prost, toate au coil whine, doar ca la unelele e mai accentuat, la altele au coil whine la o frecventa pe care nu o putem percepe.

Si in plus daca mi-as lua rx 5700xt nu as avea incredre decat in rog strix, ca si asa nu am incredere in placile video de la amd, ca nu sunt ca nVIDIA, le bagi si merg direct, se instaleaza driverele automat prin geforce experience si aia e...la amd trebuie sa te bagi putin la creatie sa mearga in parametrii optimi

| Andresso a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

Nu e asa cum crezi tu. Ti-am mai zis ca ma ocup cu componentele de calculator.
Astea de la Asus Rog Strix rx5700xt au toate probleme cu temperaturile, au fost prost facute, nu au pus șuruburi care trebuie la placa, nu au pus thermal pad-uri unde trebuie si placa atinge 120 de grade in junction temp. Cele de la 5700xt Asus rog strix sunt cele mai proaste avand grave probleme de construcție.
Chiar si dupa reparatie, placa video ramane destul de rece, dar nu intrece msi sau sapphire, iar, toate astea de la strix au coil whine mai pronunțat fata de celelalte modele.

La calculatorul personal detin si eu un rog strix, dar e reparat de mine si are temperaturi intr-adevar bune, dar are coil whine-ul destul de deranjant.
Am 2 placi video de la rx 5700xt, cel de la Asus si de la MSi si fac crossfire cu ele si am performante peste 2080ti cu 10-20%... si nu-mi mai trebuie rtx 2080 ti care costa 60 milioane.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns (pentru Andresso):

Pai ai luat rx5700xt nou nouț sigilat din magazin sau de pe un rig de minat? Una e sa îți iei din magazin și alta e sa îți iei rx minat. Plus ca nu vad rostul sa îți iei doua rx5700xt, chiar dacă ești editor video sau gamer. În editare și randare video nu se compara un 2080 ti cu un rx5700xt, pentru ca 2080ti are 4000 și ceva de cuda core iar rx5700xt vreo 2500. Iar în gaming nu are rost sa ai doua rx5700xt ca unele jocuri nu suporta sli, asa ca mai bine iti iei 2080ti. Și sa nu aud de preț, pe tru ca pana la urma, când vorbim de 2080ti te interesează sa fie cea mai buna placa video pentru gaming, nu sa stai sa îți iei best buy de bani aia. Cand vrei sa dai 6000 de lei pe placa video îți asumi, fie ești editor video și gamer în timpul liber, fie ești entuziast, și te interesează performanta, nu ca "stai sa vezi ca pentru un preț de 3 ori mai mult nu merita sa ai în plus 40fps"