| RaptorFabian a întrebat:

Am un pc cu i3 9100 rx 590, 12 GB, 120 GB SSD, 1TB HDD și totuși absolut nici un joc nu vrea sa meargă mai mult de 60 fps indiferent ca e gta v sau minecraft ori fortnite și lista continua... Știe cineva de ce? Pana la urma nu e ca și cum as avea i9 9909k și RTX 2080 sau nu stiu ce pc de gaming ultra însă nu merge mai mult de 60 fps indiferent de ce joc... Și totuși nu e putin 60 fps dar știu ca poate mai mult(am un laptop de la HP cu mx 150 și i5 și am peste 60 fps de exemplu în minecraft sau mai știu eu ce alt joc)

Răspuns Câştigător
| SilviaDulcik a răspuns:

Vezi ca nu cumva să ai Vsync activat în jocuri sau în Radeon Settings. Dacă este activ, de aici și limitarea de cadre pe secundă.

| RaptorFabian explică (pentru SilviaDulcik):

E din cauza monitorului pentru ca e 60 Hz. Mersi ocirum. Trebuie sa fac upgrade la monitor pentru ca nu suporta anumite chiesti de la placa video cum ar setări din amd software.

6 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

I3 e cea mai ieftina gama, Chiar daca ai clockspeed mare au cache-ul mic, hypethreading limitat si alte minusuri fata de un i5 sau ideal in i7. RX 590 e mai puternic ca un MX 150, asta e clar dar e un refresh la arhitectura Polaris, care e cam depasita, si un 1660 Super il bate plus ca are si RTX.

| RaptorFabian explică (pentru Wr3nch):

Din greșeală am scris 590 în loc de 580

| RaptorFabian explică (pentru Wr3nch):

Deci nu am ce sa fac sa meargă în peste 60? Pt ca singurul care merge din toate jocurile e CS GO. Restul. Merg în 60

| Wr3nch a răspuns (pentru RaptorFabian):

Nu ai ce pentru ca ce ai tu is componente de de low spre middle gaming. Arde cateva mii de lei pe in i7 si un 2060-70-80 de la Nvidia si o sa ai FPSuri mari pe high settings.

| RaptorFabian explică:

Nu e din cauza asta. Am limitat la 60 din cauza monitorului. Pe viitor am sa îmi pin în i5 și un 1070 pentru ca și pe asta în gta cu totul pe ultra îmi merge foarte bine.