| xon3 a întrebat:

Salut.Am un pc cu următoarele componente:procesor Intel core 2 quad 2.83 ghz, placa video nVIDIA Asus gtx 780 ti 3gb direct cu ii, 8 gb ram ddr2, sursa 1000 w.Credeti ca o sa rulez la medium-high jocurile gen assassin creed unity, farcry 4 etc? Am pus întrebarea asta deoarece imi e putin teama ca nu o sa le rulez bine cu procesorul Intel core 2 quad si ramii de modul ddr2.Nu am putut schimba cele 2 componente deoarece placa mea de baza suporta rami ddr2 si are soclu procesorului 775 si costa destul de mult o placa de baza pentru gaming.De exemplu jocurile midle earth shadow of mordor, watch dogs, ac black flag mi.au mers intre 40 -60 fps.uri.Sa mai raman la aceste componente 1-2 ani sau ma apuc de strans bani pentru noi componente? Voi ce credeti?

6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

"Placa de baza pentru gaming" e un mit nenorocit. Poti bine mersi sa iti iei un i3 4160 si o placa de baza la maxim 300 RON si te joci de bubui. Bine, ca o sa te limiteze e alta poveste. Totusi Core 2 Quad-ul ala nu e chiar ultimul jeg. Sper ca ai primit cadou 780 Ti-ul ala. Nu de alta, dar de cind a iesit 970-ul trebuie' sa fii bou sa dai aproape dublu la pret pentru sub 10% spor de performanta...
Nu te lua dupa ajutpeoricine, asa se baga el ca musca in... lapte.

| SilviaDulcik a răspuns:

Nu ai specificat modelul acelui procesor dar oricum, calculatorul mai duce inca 2 ani. Daca vrei sa schimbi, recomand sa iti cumperi macar cel mai ieftin i5, placa de baza nu prea conteaza, poate sa fie si H81.

| xon3 explică (pentru SilviaDulcik):

Modelul procesorului este q9500 2.83ghz

| SilviaDulcik a răspuns (pentru xon3):

Inca este bun si o sa fie inca 2 ani.

| anonimguy3 a răspuns:

Serios nu am auzit pana acum de placa de baza de gaming -_-. Eo am o placa de baza de 190 de lei, si imi tine un gtx 750 ti 2gb gaindward, i3 3220 si 4gb ram foarte usor. Deci si o placa la 200-400 lei e buna.

| VladyXR a răspuns:

Nu o sa rulezi nimic. absolut nimic, dar stii de ce? Din cauza procesorului, ma mir placa video e una superba si are nevoie de un procesor stralucit.un i5 quad-core, pe scurt ai nevoie de un nou procesor.