| skary a întrebat:

Salut am un Procesor Intel Celeron Dual-Core E3400 2.60GHz si o Placa de baza ASRock G41M-VS3 R2.0 cam la cat credeti ca pot sa ajung cu un overclok stabil, desigur cu aftermarket cooler, eu ma gandeam la un 3, 30ghz-3, 40ghz, multumesc

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

@rogi28: Du-te si planteaza niste cartofi.
@skary: Trial & error, amice. Nu exista reteta sigura de overclocking. Ridici cu cite 100 Mhz si vezi cum stai cu temperaturile in load/stabilitatea. Sugestia mea ar fi sa il duci cit poti de sus fara a ii mari voltajul. Poti sa te blochezi la 2.9, poti sa sari de 3.5, depinde de multe chestii. Ia si cauta pe net oameni cu exact aceeasi placa si vezi care ar fi cel mai bun BIOS pentru OC si la ce rezultate au ajuns altii.

1 răspuns:
| rogi28 a răspuns:

nu te-as sfatui sa il ridici asa de tare. procesoarele Intel nu se simt asa de sigure owerrclok. asa ca mai bine o sa fie sa-l ridici maximum pin la 3.00 Gh, sa avut un amd cu el puteai incerca liber si mai mult da Intel mai bine fa asa