| userul7200 a întrebat:

Salut am vazut ca pe Aliexpress sunt foarte multe mausuri de gaming aratoase sub 10 dolari, şi multe alte chestii ieftine cum ar fi mingi de fotbal, smartwatchuri etc. Aţi comandat vreodata ceva de acolo? Daca da, ce parere aveti despre site?

Va rog nu veniti cu comentarii gen "Daca e ieftin e de proasta calitate"

Salutãri

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cumpar de ani de zile dupa Aliexpress si mi se pare un site normal si corect, furnizorii de acolo isi fac corect datoria si trimit marfa, dupa ce isi primesc banii.

| GinoLANETTI a răspuns (pentru Violleta2022):

Tu postezi mult si prost, dar cred ca stii asta. Furnizorii de acolo trimit marfa la putin timp dupa ce au fost notificati de site ca banii exista si comanda nu este un fals. Banii nu le intra imediat in cont ci dupa cateva zile dupa ce destinatarul a semnat la posta vamala pentru ridicarea coletului si ca totul a decurs cum trebuie. Site-ul funtioneaza ca un intermediar pentru a nu putea fi pacalit.

| CuriousStuff a răspuns:

Si ce comentarii vrei, atunci?
Nu te gandi ca l-ai prins pe Dumnezeu de picior cu site-ul asta. In general cat platesti atata primesti. Da, sunt lucruri ieftine si sunt multi care cumpara de acolo si le vand aici mai scump. Dar categoric nu te astepta la calitate. Nu te gandi ca iti iei un mouse cu 2 Euro de acolo si o sa fie ca unul de 20 de Euro, categoric nu. Si in poze arata mult mai bine decat in realitate. Sunt si produse bune, nu intelege gresit. Dar repet, primesti exact cat platesti.

| userul7200 explică (pentru CuriousStuff):

Cred ca nu m-am exprimat corect. Cand am spus chestia cu comentariile faceam referire la oamenii care gandesc astfel: Daca un lucru e scump inseamna ca e bun si de calitate.
Daca un lucru e ieftin inseamna ca e de proasta calitate si nu e bun, şi il arunca inapoi de unde l-au luat...chiar daca produsele respective ofera aceleaşi calitati si servicii, toata diferenta fiind pretul, hai sa mai spunem marca si aspectul.

Oricum mersi pentru raspuns.

| GinoLANETTI a răspuns:

Salut. 90% dintre produsele de pe AliExpress sunt chinezarii, nu ti-ar recomanda sa comanzi de pe el electronice mai scumpe din cauza calitatii proaste. Tot ce comanzi va fi livrat la posta vamala, iar pentru comenzi de peste 40 de dolari vei plati o taxa in plus la vama. Pe orice site din afara, precum amazon sau ebay, poti plati doar cu cardul, deoarece nimeni nu ti-ar trimite comanda fara a fi siguri ca vei plati pentru aceasta in avans.
Daca vrei sa ma mai intrebi ceva o poti face la raspunsul meu.