| asdoisdgs465 a întrebat:

Salut. Am viteza la net aproape 1gb/s insa cand descarc ceva de pe google am sub 10mb/s ce e de facut? (am pc, i5 10400 1050ti) btw cablul de net este conectat uitati poze : https://paste. pics/c674c6d1a802742ec82b0eb5d8ea450f

https://paste.pics/193d3d4799a8bef25fc3b8e1fae7c019

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Eu vad ca ai chiar sub 1 MB/s, nu sub 10. (735 KB sunt mai putin de 1 MB)

Nu ajunge sa ai banda multa de la provider, mai exista si alte necunoscute:

++ posibil cablurile sunt vechi, si au un standard antic (CAT 5 suporta de exemplu doar 100mbps, ceea ce inseamna maxim 12MB/s)
Daca ai cumva cabluri CAT 4, e clar de ce iti merge prost, acestea suporta o cantitate si mai mica de informatie pe secunda.
(8mbps= 1MB/s, deci 100mbps (megabiti/s) din contractul de internet reprezinta maxim 12.5 MB/s (megabytes/s) )

++ probleme cu driverul placii de retea (ai putea incerca sa reinstalezi driverul, sau la nevoie chiar si windowsul)

++ orice scoti iti vine la fel de slab, de pe orice server?
Incearca sa downloadezi mai multe chestii din locuri diferite.
De mentionat ca daca serverul de unde scoti e supra-aglomerat, e logic sa mearga incet, caci banda (lor) se imparte.

++ reseteaza modemul

++ foloseste legatura prin cablu, nu WiFi. Unele modemuri suporta viteze mai mici prin WiFi decat prin cablu.

++modemul poate avea o problema. Fie e prost configurat, fie e defect. Incearca si un alt dispozitiv la el. (telefon, dar preferabil laptop sau PC, sa poti conecta cablul)