| Pokso a întrebat:

Salut. Are cineva idee de ce instalarea de pe browsere e mult mai inceata? Daca pe steam viteza de instalare e de circa 20-25 mbps pe browser scade la 200-300 kbs. Am incercat sa schimb serverul dns dar nu s-a intamplat mai nimic. Multumesc anticipat.

Răspuns Apreciat de Editori
| SilviaDulcik a răspuns:

Bună!

Serverul DNS se ocupă numai de translatarea URL la ip.
Steam are o infrastructură foarte bine pusă la punct.
O platformă web oarecare poate să nu aibă una așa de bună. Plus că sunt foarte multe motive pentru care viteza de download sau upload sunt mici cu anumite servere, precum:
- limitarea de viteză impusă pentru conturi gratuite (față de cele plătite)
- foarte mulți utilizatori în același timp
- probleme sau limitări pe unele porturi de la furnizorul de internet

Cel mai bine ne dai exemplu pe ce site erai și ce încercai să descarci, așa te putem ajuta mult mai mult.

1 răspuns:
| DarthNiger a răspuns:

Cand descarci un joc sau un film de pe un site, viteza de descarcare poate fi mare sau mica din diferiti factori.
Fie site-ul de pe care descarci are limita de viteza iar majoritatea site-urilor de descarcare au limitari de viteza iar asta este motivul principal pentru care viteza de browser este mica, fie viteza de descarcare de la providerul de internet pe care il ai este scazuta. Sunt site-uri, dar foarte putine, unde nu exista limitari de viteza asa de mari si iti permite sa descarci cu viteza mare.
Pe Steam nu exista limita de viteza sau daca exista, limita nu este mare si iti permite sa descarci cu viteza ridicata fata de site-urile de pe browser, Steam este o platforma special pentru descarcarea jocurilor si e normal sa ai nevoie de o viteza mare de descarcare.
Deci limitarile de viteza de pe site-uri este problema, nu providerul de internet sau serverul DNS, dar daca esti sceptic si crezi ca viteza de la provider este problema, poti face un test sa vezi ce viteza de internet ai, exista site-uri unde poti verifica asta.