| anonim_4396 a întrebat:

Salut, as dori sa stiu cam in cate zile vine un laptop dat la reparat (garantie) la altex? Ii deja de 6-7 zile si nimic... scuzati categoria dar nu stiam unde sa intreb.

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Conform legii, daca dureaza mai mult de 15 calendaristice sint obligati sa i-l schimbe sau sa ii returneze banii.

ART. 11 alin 4 din Legea nr. 449/2003 (extras)
Perioada de timp stabilitã nu poate depãsi 15 zile calendaristice de la data la care cumpãrãtorul a adus la cunostintã vânzãtorului lipsa de conformitate a produsului. (alineat modificat prin art. I pct. 4 din O.U.G. nr. 174/2008 (publicatã la 27 noiembrie 2008), în vigoare de la 27 decembrie 2008)

2. Cu privire la inlocuirea produsului, sa aveti in vedere urmatoarele:
ART.11 alin 1 din Legea nr. 449/2003:
În cazul lipsei conformitãtii, consumatorul are dreptul de a solicita vânzãtorului în primul rând repararea produsului sau are dreptul de a solicita înlocuirea produsului, în fiecare caz fãrã platã, cu exceptia situaþiei în care mãsura este imposibilã sau disproportionatã.
si
ART.16
Rãspunderea vânzãtorului, conform prevederilor art. 9-14, este angajatã dacã lipsa de conformitate apare într-un termen de 2 ani, calculat de la livrarea produsului.

P.S. Lasa-l sa se puna, crezi ca il baga cineva in seama? Tre' sa aiba cine sa imi debaraseze masa la mall sau sa imi spele masina, chiar daca maninc rar in malluri si masina n-am... ca la stilul lui, nu il vad prea bine. Sau nah, poate se face agent imobiliar. Job de smecher.

6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nu ar fi fost o idee mai buna sa intrebi LA EI? Zic si eu, nu dau cu bota... dar asa mi se pare logic. Cum ar fi sa vin pe TPU sa intreb cind e gata sosul pe care l-a pus nevasta-mea pe foc?

| zona5111 a răspuns (pentru KodrutZ):

Prietene, ce nu-ti convine? Daca sti raspunzi daca nu, nu, ok? Hai du-te.

| SilviaDulcik a răspuns (pentru zona5111):

In primul rand, nu te pui cu KodrutZ, stie el ce spune.

Pentru intrebare : Normal ar fi ca in 2-3 saptamani sa iti trimita laptop inapoi. Exemplu, la o placa de baza dureaza 2 saptamani.

| zona5111 a răspuns (pentru KodrutZ):

Hai mersi, sa zicem... agent imobiliar motherfuckers rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| KodrutZ a răspuns (pentru FernandoDinPipirig):

Mai rau.

| KodrutZ a răspuns (pentru SilviaDulcik):

Conform legii, daca dureaza mai mult de 15 calendaristice sint obligati sa i-l schimbe sau sa ii returneze banii.

ART. 11 alin 4 din Legea nr. 449/2003 (extras)
Perioada de timp stabilitã nu poate depãsi 15 zile calendaristice de la data la care cumpãrãtorul a adus la cunostintã vânzãtorului lipsa de conformitate a produsului. (alineat modificat prin art. I pct. 4 din O.U.G. nr. 174/2008 (publicatã la 27 noiembrie 2008), în vigoare de la 27 decembrie 2008)

2. Cu privire la inlocuirea produsului, sa aveti in vedere urmatoarele:
ART.11 alin 1 din Legea nr. 449/2003:
În cazul lipsei conformitãtii, consumatorul are dreptul de a solicita vânzãtorului în primul rând repararea produsului sau are dreptul de a solicita înlocuirea produsului, în fiecare caz fãrã platã, cu exceptia situaþiei în care mãsura este imposibilã sau disproportionatã.
si
ART.16
Rãspunderea vânzãtorului, conform prevederilor art. 9-14, este angajatã dacã lipsa de conformitate apare într-un termen de 2 ani, calculat de la livrarea produsului.

P.S. Lasa-l sa se puna, crezi ca il baga cineva in seama? Tre' sa aiba cine sa imi debaraseze masa la mall sau sa imi spele masina, chiar daca maninc rar in malluri si masina n-am... ca la stilul lui, nu il vad prea bine. Sau nah, poate se face agent imobiliar. Job de smecher.