| catalin542000 a întrebat:

Salut, as vrea sa imi cumpar un rtx3080 (cand o sa apara). Treaba sta in felul urmator.
Eu vreau sa pun un 10700k si din cate stiu, aceasta placa video merge pe noul pci express 4.0, aici este problema, faptul ca doar placile video cu socket AM4 au pci e 4.0, cele cu socket 1200, nu au pci e 4.0.
Acuma nu stiu daca o sa se lanseze placi de baza cu pci e 4.0.
Stiu ca merge si cu pci e 3 placa video, dar mi sa nu fie vreo diferenta in gaming la numarul de fps!

1 răspuns:
| Wr3nch a răspuns:

Nu lua 10700km, Intel isi bate joc de oameni, pentru ca procesorul in sine nu suporta 4.0, nu placile de baza. Mai bine mergi pe un AMD Ryzen 9 3900X, pretul e asemanator si are suport pentru 4.0 si scoruri mai bine in bench marks.