| darksy36 a întrebat:

As vrea sa imi iau o placa video Asus GeForce 210 silent TurboCache 1GB DDR3 si un procesor dual core de 2.5. Insa nu am destui bani, asa ca m-am gandit sa iau doar una din ele. Ce imi recomandati sa cumpar -placa sau procesorul? Momentan am placa video de 64 mb, ram 2 gb ddr3 1333 si procesor amd sempron 140 single core de 2.7.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca placa suporta un dual core ia-ti un procesor. Ulterior poti sa-ti schimbi si placa video. Momentan placa ta video cred ca este mai buna de cat crezi tu. Placa de 64 Mb nu mai exista de pe la placile care functionau pe AGP. Ori daca ai memorie DDR3 inseamna ca placa ta functioneaza pe PCI-e si are mai mult de 64 Mb. 64 s-ar putea sa fie latimea de banda in bit. Descarca softul AIDA si el iti va spune ce placa ai.

| darksy36 explică (pentru Salontanul):

Placa mea video este PCI-E (Video adapter nVIDIA nForce 6100-430), iar la specificatiile ei scrie asa: Memory Size: 64 MB (TurboCache: 800 MB), GPU Clock 426 MHz (original: 425 MHz).

| Salontanul a răspuns (pentru darksy36):

Ceea ce ai scris acolo este o placa de baza. Uite: http://www.nvidia.com/page/gpu_mobo.html
Te rog foloseste softul AIDA sau CPU-Z si uita-te la Graphics si spune-ne ce scrie acolo. Banuiesc ca placa ta video este integrata in placa de baza ori nu stii unde sa te uiti. In acesta situatie ea poate avea peste 256 Mb pana la 2 Gb. A mea asa are: 2 Gb. Nu se poate! 64 Mb nu mai exista de la slotul AGP. Fac pariu pe cat vrei ca nu exista asa ceva.

| darksy36 explică (pentru Salontanul):

Placa mea video este NVIDIA GeForce 6150SE nForce 430, iar placa de baza este MCP61M-M3. Ea este PCI-E, integrata in placa de baza.

| Salontanul a răspuns (pentru darksy36):

Bine ca ai spus denumirea placii de baza. Acum mi-am dat seama ca ai placa video integrata, mica. Are pana la 256 Mb. Deci poate atinge 256 daca programele o cer. In aceste conditii si placa video este slaba. O placa video de 1024 Mb si cu latimea de 128 bit ar fi necesara. In aceste conditii, uite procesoare pentru tine: http://www.sigmanet.ro/Componente/Procesoare/socket-am3
si uite si placi video: http://www.sigmanet.ro/......video-1-gb
Parerea mea: placa video ar fi urgenta. Ulterior poti sa iei si procesorul care este bunicel.

| darksy36 explică (pentru Salontanul):

Te rog adauga id de mess myhayonutz10, in caz ca mai am nevoie de tine happy

| Salontanul a răspuns (pentru darksy36):

Poti sa-mi scrii si aici pe privat. Am sa te adaug la prieteni si ma gasesti. Am mai dat ID-ul meu unei fete si-mi trimitea numai reclame. Si apoi nu prea ma gasesti pe Yahoo. Acolo primesc numai e-mailuri si rar vorbesc pe mess.

8 răspunsuri:
| gg4gg a răspuns:

Eu personal ti-as sugera sa-ti iei procesorul, pentru ca placa ta video e bunicica, iar daca nu folosesti calculatorul pentru cine stie ce joc cu cerinte de sistem uriase, mai bine ti-ai lua procesorul.

| darksy36 explică (pentru gg4gg):

Tocmai. ca eu pentru jocuri il vreau. Chiar daca nu e el foarte bun. macar imi duce toate jocurile aparute pana acum la setari medium-low. Deci, in concluzie, ce imi recomandati? Placa sau procesorul? puppy dog eyes