| eXoR a întrebat:

Salut
As vrea sa obtin 350+ de fps-uri constante in CS:GO si performante cat mai ridicate in league of legends, dota, apex, pubg, overwatch... la cele mai inalte setari grafice.
Momentan am un build destul de decent:

- Placa de baza MSI B350 GAMING PLUS
- Procesor AMD Ryzen 5 1600X 3. 6GHz box + Cooler CPU ID-Cooling SE-213v2
- Memorie Corsair Vengeance LPX Red 8GB DDR4 2666MHz CL16
- Placa video ASUS GeForce GTX 1050 Ti STRIX GAMING O4G, 4GB DDR5, 128-bit
- Hard disk WD Blue 1TB SATA-III 7200 RPM 64MB
- SSD ADATA Premier SP580 120GB SATA-III 2.5 inch
- Sursa Floston FL600 EXTRA, 80+, 600W
- Monitor LED Alienware Gaming AW2521HF 24.5 inch 1 mersi Negru FreeSync Premium + G-Sync Compatible 240 Hz

Ce ar trebui sa schimb de aici, in afara de placa video(cateva idei pentru placa video), care clar o sa trebuiasca schimbata.
Nu vreau sa cheltui 10.000 de lei, dati-mi cateva recomandari mai de middle budget. Precizez ca ma intereseaza in special cs go, daca o sa creasca performantele si in celelalte jocuri dupa upgrade, e foarte bine, daca nu, aia e.

2 răspunsuri:
| marinaru777 a răspuns:

Cel mai corect faci un test benchmark si vezi ce poti upgrada.
https://www.userbenchmark.com

| Andresso a răspuns:

-Cel mai bine e sa iei un rx 6800 sau rx 6700xt(cand va aparea) sau rtx3070/3060ti sau rtx3060(cand va aparea).

Eu detin un 5700xt, 32gb ram si un ryzen 5 3600x si-mi duce pubg-ul la ultra intre 130fps-150fps (totul la ultra si render scale la maxim la 120) pe o rezolutie de 1080p si pe un monitor de 144hz.

-Iti trebuie o alta sursa deoarece a ta nu e prea buna, iti trebuie una de minim 600w care sa fie certificata bronze/silver/gold (trebuie sa iei una de la seasonic, corsair, gigabyte sau cooler master, acestea sunt cele mai bune).

-Procesor iti recomand daca gasesti un ryzen 5 5600x sau daca vrei pe Intel 10700k dar ryzenul acela e mai bun si mai ieftin.

-Placa de baza pentru procesor amd 5600x: B550 sau X570

-Minim 16gb rami cu o frecventa cat mai mare, daca gasesti la 3600MHz e perfect, daca nu ia-ti la 3200MHz.

-Cooler pui de care vrei, conteaza sa fie unul bun si nu un pișat de 50-200 lei. De preferat sa fie pe lichid daca iei procesor amd.

Vezi ca in zilele astea nu prea mai e nimic bun pe stoc, eu zic sa astepti putin pana apare 3060 sau rx 6700xt si sa reapara in stoc si alte componente ca lipsesc foarte multe. Nu-ti lua pc de acum ca platesti prea multi bani pe componente, placile video au un pret exagerat de mare in zilele astea.

Eu zic ca poti sa-ti faci cu componentele pe care ti le-am enumerat eu mai sus un pc bomba care zic eu ca n-o sa coste mai mult de 6500 lei si iti garantez 100% ca nu vei regreta alegerea facuta.

Ti-am facut un wishlist cu ce mai era pe stoc si mi-a iesit ceva bun dar la pret mult prea ridicat.

https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/4763162/

La mulți ani!