| Dragusin_Flavius_1997 a întrebat:

Salut, astazi mi-a venit placa video R7 Radeon 250 2GB DDR5 128 bit bulk, pe care am comandat`o cu 321lei. Placa este foarte buna am desfacut`o din ambalaj se potriveste dar este o problema, prima oara am bagat in support si nu se invartea ventilatorul dar nici placa nu-mi arata ca este in calculator, adica mai pe scurt era ca si cum nu aveam placa. Deci eu am 2 suporti unde bagi cablu care intra in monitor, unu este sus unde suportul duce intr-o cutiuta mica din tabla, iar al doilea este de la placa video. Ei bine intr-un final am pus placa s-a invartit ventilatorul a luat dar.

1. Daca bagam cablul in suportul de la Placa Video nu mi se aprindea monitorul doar unitatea

2. Daca bagam in suportul cel de sus nu era activata placa, adica nu mi-o citea PC. Cineva mi-a spus ca este de la sursa ca nu are forta prea mare.

Deci de la ce o fi, oare sa fi stricat cablu? apropo pe placa Veche care o aveam imi mergea monitorul si mi-o citea calculatorul. Aici o bag se porneste cooleru(ventilatorul) dar nu mi-o citeste calculatorul si daca bag cablul in suportul de la placa nu mi se aprinde monitorul. Este stricata placa sa o dau inapoi sa imi dea una buna?

Comanda a fost facuta pe PCGarage

2 răspunsuri:
| DavidoffUser a răspuns:

Placa consuma 70 W in full load, nu e de la sursa, sunt sigur ca placa ta cea veche consuma mai mult. Eu am pe un pc mai vechi un amd 6870 hd 1 gb 256 bit care scoate 200 in full load, 2 alimentari in 6 pini si sta pe o sursa fara certificari.
De suportii de care zici tu, la ce te referi, la sloturile PCI, la intrarile de pe placa video? eu nu inteleg nimic. 250 are 3 intrari, hdmi, dvi si vga, oriunde ai baga cablu ai semnal video daca si monitorul are cel putin una dintre intrarile respective plus ca sunt si adaptoare dvi-vga si invers.
Monitorul ce intrari are?

| Dragusin_Flavius_1997 explică (pentru DavidoffUser):

Chestia este ca nu prea inteleg ce zici tu, suporti adica acolo unde intra placa in groapa aia. Cablul il am ca orice pc adica forma aia cred ca te referi, Si daca bag cablu in placa video nu se aprinde monitorul. Monitor 1920 1080