| Sorin31 a întrebat:

Ati cumparat vreodata Vr? Daca da, de pe ce site? Eu am comandat de pe VrPro un Oculus Rift S si inca nu a venit (au trecut 6 luni)

Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Zangetsu a răspuns:

Eu detin 3 headseturi VR, 2x oculus rift (cel de dinainte sa apare rift S) si un oculus quest. Initial am vrut sa-mi cumpar questul tot de pe VRpro, dar le-a luat prea mult timp sa raspunda si mi-am comandat de pe amazon.de si am ales livrare premium si in 2 zile a venit.
Rift-urile le-am luat de pe pcgarage. (livrare in ziua urmatoare)
VR este super tare iar cei care inca nu l-au incercat, incearca sa-i puna bete in roate pe motive gen nu merita, nu sunt destule jocuri, prea scump etc. Dar dupa parerea mea, VR-ul este un lucru fenomenal.

Rift S este unul dintre cele mai convenabile dispozitive VR pentru PC, dar oculus l-a cam abandonat si s-au axat mai mult pe quest.

Pe 13 octombrie apare quest 2, care va fi mai ieftin si mai bun decat quest 1. Si la fel ca quest 1, desi nu are nevoie de calculator, se poate conecta la un calculator capabil de VR prin intermediul unui cablu usb. Se poate conecta la pc si fara cablu, prin intermediul aplicatiei Virtual Desktop care costa 20$ si dupa parerea mea merita.

Quest 2 este disponibil la precomanda pe amazon.co.uk cu 300 de lire varianta de 64GB si 400 varianta de 256 GB. Dar un dezavantaj controversat este ca din luna octombrie, pentru a instala un dispozitiv oculus, ai nevoie de un cont Facebook (oculus apartine de Facebook).

Daca mai ai nevoie de alte detalii sau sfaturi, poti sa-mi spui.