| HoruSS a întrebat:

Azi am achizitionat un volan cu pedale pentru calculator.
Cand am vrut sa joc am observat ca frana (in joc) este apasata si nu pot pleca de pe loc...
Specific ca eu nu aveam piciorul pe frana cand am vrut sa plec de pe loc. Jocul este rfactor. Am incercat sa schimb de la setari dar tot nimic! Cand se schimba acceleratia, cand ambreajul. Nu stiu ce sa fac! Va rog ajutor

Răspuns Câştigător
| AndreiStrykerRo a răspuns:

Salutare! Poti sa cauti in cutia de la volan un CD cu un DRIVER special pentru volan.

Daca nu merge poti sa cauti pe net numele volanului si dupa aceea scrie ''Driver''. Exemplu : [Logitech G27 Driver].

Poti sa mai cauti pe cutie / in cutie / pe foile din cutie cateva site-uri de unde poti sa mai iei drivere sau cateva explicatii prin care poti configura jocul.

Alta metoda este de a cauta pe YouTube / Google sau pe Yahoo (Google-ul de la Yahoo) mai multe informatii despre volanul tau, despre problema pe care o ai sau despre configuratia volanului.

Daca tot nu iti merge iti recomand cateva jocuri care au CONFIGURATIE PERSONALIZATA (tu setezi SPECIAL fiecare parte sa faca ce vrei). Jocurile sunt : Euro Truck Simulator 1; Euro Truck Simulator 2 (aceste doua jocuri au configuratie AVANSATA pentru volan / gamepad / mouse sau tastatura), poti incerca jocuri speciale DOAR pentru volan sau alte simulatoare, acelea fiind : City Car Driving 1 / 2. Daca vrei cateva jocuri care TE POT AJUTA cat de PUTIN, poti sa iei : Dirt 3, NFS 2016, The Crew, Forza Horizon (Forza Horizon necesita Windows 10; se poate cumpara doar de pe W10 store).

Daca tot nu-ti merge, fa cateva teste cu urmatoarele setari :
1.Dai unbind la frana si unbind la acceleratie (nu mai ai cum sa mergi fata / spate cu masina), in timpul acesta incearca sa configurezi volanul in sine, daca vezi ceva ce nu merge la volan, incearca sa dai UNBIND la tot de pe volan si sa il refaci.
2. Daca totul a mers bine cu volanul, incearca doar sa pui BIND pe frana (in unele jocuri FRANA este si MACSALIER), daca masina pune frana mereu, ca tu fara sa apesi pe FRANA, dai UNBIND si configureaza prima data ACCELERATIA.
3. Daca totul a mers bine cu ACCELERATIA, incearca sa faci si frana, poti pune mai multe setari (in Euro Truck Simulator poti seta la cat de mult sa se apese frana / cat de mult sa ''inceapa'' frana, etc. [poti cauta mai multe video-uri despre configurarea volanului si a pedalelor in Euro Truck Simulator pe internet]).
4. Enjoy!

Daca ai facut totul bine si tot nu-ti merge, poti sa incerci urmatoarele lucruri :

-Returneaza volanul si pedalele la magazinul de unde le-ai achizitionat si spune-le problema ta.
-Du-te la un sediu special pentru calculatoare (in special pentru volane / gamepad-uri / pedale)
-Du-te si incearca sa refaci cablurile care le-ai bagat in PC, poate le-ai bagat gresit (De obicei pedalele intra cu o MUFA SPECIALA [mufa de internet] in volan, si dupa aceea volanul cu tot cu pedale intra in PC)

Sper ca te-am ajutat big grin Funda

| HoruSS explică (pentru AndreiStrykerRo):

Iti multumesc mult pentru ajutor, am reusit sa il pun la punct cu ajutorul tau!

1 răspuns: