| Alinp20 a întrebat:

Salut baieti, ma puteti ajuta cu un sfat? Mi s-a ars placa de baza recent si as vrea sa fac o schimbare si sa pun un procesor i3 10100f cu o placa de baza pe 1200 si 8gb, ddr4, momentan am o placa de baza q67 gen2 cu un i5 2500 si 14gb ram ddr3, s-ar simti o diff cat de cat mare?

Răspuns Câştigător
| aditimus a răspuns:

Desigur in loc sa faci upgrade la i5-i7 te duci in jos si nu doar la procesor ci si la ram...

| Alinp20 explică (pentru aditimus):

Ms pentru sfat, am facut cateva comparati pe net intre i5 u meu si i3 rezulta ca ar fi mult peste i5, si cu 8gb rami de inceput ar fi ok, poate pe viitor sa i mai iau inca una de 8

| Alinp20 explică (pentru aditimus):

As fi optat pentru un i5 7400 dar nu mi se pare mare diferenta intre actualul meu i5 2500, sau este si nu inteleg eu specificatiile...

| aditimus a răspuns (pentru Alinp20):

Si i7?

| Alinp20 explică (pentru aditimus):

Am renuntat aceea configuratie, nu sunt un pasionat gaming, doar eventula mai joc gta, daca tot a trebuit sa-mi schimb placa de baza, am zis sa iau cv putin mai nou, si am luat un h81m p33, si un i5 4590, + am ramas cu cei 14gb, asa ca pot spune ca, cu 400 lei, mi am reparat pc u si chiar la m imbunatatit putin, in loc sa dau 1100 lei pe o conf care sincer nu m-ar fi ajutat