| ParaZiτuL a întrebat:

Salut calculatorul meu are asa :

3 GB RAM DDR2

Procesor Intel Celerom 1. 6ghz

Placa video nVidia GeForce 7300GS

Placa de baza MS-7236

Ce sa schimb la el?

Răspuns Câştigător
| DuDDy24 a răspuns:

Procesoul si placa ta video sunt slabe rau de tot... I-ati un core 2 duo (iti recomand sa iei unul second hand din seria 4xxx ca sa nu fi nevoit sa faci update la bios). O sa ai nevoie si de o placa video ca sa observi performanta in jocuri, un gt630 sau un r7 240 trebui sa fie de ajunswinking

| ParaZiτuL explică (pentru DuDDy24):

Hei. am gasit procesor Intel duo 2. 2ghz si placa video 8600GT 512mb 128 bit e bine?

| Salontanul a răspuns (pentru ParaZiτuL):

Eu ti-l dadusem pe cel mai bun ce-l poti pune. Diferenta intre cele doua este: dual core are un nucleu fizic si unul virtual. Core 2 duo are 2 nuclee fizice si este mai rapid. Tu faci cum vrei. Este bun si al tau mai bun de cat cel vechi. Atentie sa fie acelasi socket: LGA775.

| DuDDy24 a răspuns (pentru Salontanul):

Omule, spui prostiitongue
Dual core=2 nuclee, iar core 2 duo e numele unei serii de procesoare dual core de la Intelwinking.
Chestia cu "un nucleu fizic si unul virtual" se aplica la unele procesoare din seria Pentium 4 care au Hyper Treadingwinking

| DuDDy24 a răspuns (pentru ParaZiτuL):

E o combinatie relativ OK... spune-mi exact bugetul tau si te ajut eu sa faci cea mai buna alegerewinking

| ParaZiτuL explică (pentru DuDDy24):

Pai duddy, procesorul e 35 lei, placa de baza este pe undeva pe la 50-85 lei.

| DuDDy24 a răspuns (pentru ParaZiτuL):

La pretul asta e o afacere foarte buna, nu cred ca poti obtine ceva mai bun la pretul asta...asa ca e bine sa o faci pe astawinking
P.S.:cred ca ai vrut sa spui "placa video" si nu "blaca de baza"winking

| ParaZiτuL explică (pentru DuDDy24):

Da. Am gasit o placa video mai buna se numeste Asus nVIDIA geforce 9400gt 512mb 128bit e mai buna?, sti tu vreun procesor bunicel si ieftin?

| DuDDy24 a răspuns (pentru ParaZiτuL):

9400gt e mai slaba decat 8600gt
Pentru bugetul tau eu iti recomand procesorul asta (stiu ca am zis initial seria 4xxx, dar asta e mai iefin)
http://m.okazii.ro/......a157068861
Si placa asta video http://www.okazii.ro/......a157799277
Din păcate placile video sunt scumpe si asta e cam cea mai buna alegea pentru pretul ei;)

13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Procesor mai rapid. Uite aici unul: http://www.pcmadd.com/......5-ref.html
Este cel mai puternic ce-l suporta placa ta.

| ParaZiτuL explică (pentru Salontanul):

Salut, unul mai. Ieftin pana in 60lei cam asa?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Citeste aici: http://www.revistait.ro/hardware/dual-core-vs-core-2-duo/
Acolo scrie (ne atentioneaza) textual: "Dual Core nu inseamna ca exista doua procesoare fizice pe placa de baza (daca ar exista doua procesoare fizice separate, vorbim despre dual processor, unde exista 2 magistrale separate in transmiterea datelor de la procesor)."
Core Duo e de fapt un raspuns pripit la AMD al celor de la Intel.
Este un singur procesor cu doua nivele cache.
Este pe 65nm, deci un consumator de energie. Nu este un procesor dual core.
IntelCore 2 Duo e alta poveste. Este pe 45nm, cu un excelent sistem de management al consumului si sunt de fapt 2 procesoare cu cache propriu. Ar fi bine sa mai citesti inaintea de a contrazice pe cineva.

| DuDDy24 a răspuns (pentru Salontanul):

laughing, m-ai facut sa radoh go on
unde am spus eu ca dual core inseamna doua procesoare fizice?
un nucleu fizic≠un procesor fizic
repet: dual core=2 nuclee fizice integrate in acelasi procesor (ca sa intelegi mai binewinking )
si ca sa fim intelesi: procesoarele din seria core 2 duo sunt procesoare dual core:-P
p.s.: nu mi-o lua in nume de rau, dar tu nu ai inteles unele notiunibig grin

| ParaZiτuL explică (pentru DuDDy24):

E bine ce am gasit, sti tu vreun procesor pana in 50 lei?