| Bilii a întrebat:

Salut, ce trebuie sa faci in terraria? Imi puteti spune fiecare pas pe care trebuie sa il fac sa termin jocul? Dureaza mult? Fiecare boss?

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

E plin pe YT de tutoriale, inclusiv in romana, unde explica mai bine fata de cum am putea aici.

| HackHezzy a răspuns:

Buna, Iti voi explica cum ar trebui sa joci terraria pas cu pas
1. Ai intrat pe lumea ta pentru prima oara, fa rost de lemn, fa un workbench si faci o casa/camera pentru prima noapte
2. ar trebui sa explorezi in stanga si dreapta ca de obicei gasesti chesturi cu iteme la suprafata, [ar trebui sa iei si chesturile ca sunt de folos pentru storage]
3. apoi ar trebui sa te aventurezi in mina sa minezi minereuri [in terraria pot pica 2 feluri de ore, Iron sau Lead, Platinum sau Gold, Silver sau Tungsten, Tin sau Copper
4. fa rost de gel pentru torch [torte] si niste lemn si niste piatra ca sa iti faci furnal sa poti praji toate minereurile in lingorui
5. dupa ce ai facut rost de lingouri de Lead sau Iron trebuie sa iti faci un anvil ca sa poti sa iti faci unelte mai bune din minereurile gasite
6.Cauta in mina niste inimii ca acele iti vor marii viata pana la 400 [adica 20 de inimi], si la suprafata o sa gasesti niste stelute galbene noapte cu care daca ai 5 poti face o stea albastra care iti creste capacitatea de Mana, si poti avea tot 400 [adica 20 de stelute albastre]
7. Fa case pentru satenii [le trebuie case goale ca sa apara] fa un patrat din lemn cu usii in ambele partii, cu o masa si un scaun si cu perete de ala in spate si lumina ca sa poata veni, casa poate fi mai frumoasa adica cu piatra si din astea dar cu lemn e cea mai usoara
8. Du-te intr-o zona mova sau rosie depinde de care ai pe mapa, si iti trebuie 20 de bombe, o sa gasesti prin mina, si sunt niste bile ori rosi ori move care trebuie sparte, tu trebuie sa spargi macar 2 ca sa se spawneze meteoritul [NU SPARGE 3 CA SE SPAWNEAZA BOSSUL] apoi asteapta sa iti apara un mesaj cu : An Meteorite has landed!, dupa trebuie sa te duci pe harta sa il cauti, sa il spargi si dupa sa iti faci armura de meteorit si pistol
9. acu trebuie sa faci rost de un eye of chtulu ca sa poti bate primul boss, iti trebuie ori 6 lens ori sa gasesti in mina in chesturi ceva ochii, si noaptea cand esti pregatit il folosesti si se spawneaza, dupa ce il batii trebuie sa te pregaatesti sa batii urmatorul boss, cel din zona rosie/mova, dupa ce ai explodat a 3 bila bosu se va spawna, e un vierme care cand i omor un cap se desparte in 2 apoi 3 pana omori toate capetele
10. acum dupa ce ce l-ai omorat poti sa iti faci armura si unelte de crimson/demonite, trebuie sa mergi in jos foarte mult sa spargi sa gasesti iadul ca sa iei Hellstone, [ai grija ca cand il spargi curge lava din el] asa ca iti trebuie o potiune de lava skin sau sa spargi cu multa grija, iti trebuie si un hellforge, sunt cam peste tot in iad niste furnale rosii, apoi trebuie sa faci rost si de obisdian e ca in minecraft lava+apa, si dupa ce ai obsidian si hellstone ore in hellstone forge fac hellstone bar, si iti faci unelte, armura
11. du-te intr-o parte a hartii unde e jungla coboara si cauta ceva stup de albine, regina albina nu e un boss important dar daca vrei poti sa o batii si pe ea
12. du-te in partea opusa junglei si du-te la templu [NU COBORA JOS PANA NU AI OMORAT BOSUL CA O SA MORI INSTANT] cand e noapte vorbeste cu omul de acolo si spawneaza daca apesi pe buton care scrie : CURSE, o sa se spawneze skeletronu, dupa ce l-ai batut coboara jos si va trebui sa omori skeleti pana pica golden key ca sa deschizi cutii din dungeon pana faci rost de shadow key, cu astea poti deschide cutiile din iad, alea albastre care au niste iteme faine is bune
13. fa un drum lung in iad [foarte lungggg] ca sa poti bate wall of flesh, dupa ce ai facut drumul si esti pregatit trebuie sa arunci un Voodoo doll in lava [demoni il dropeaza de obicei] si trebuie sa ii dai damage la boss cat te misti in spate, dupa ce l-ai batut
BRAVO AI TERMINAT PRE-HARDMODE
BUN VENIT IN HARD MODE
14.Bossu a dropat ceva ciocan Phawammer, cu el trebuie sa te duci in biomul rosu/mov sa spargi altarele ca sa debloci noile minereurii pot fi Palladium sau Cobal, Orichalculum sau Mythir, Adamantine sau Titanium, dupa trebuie sa te duci la minat sa faci rost de cobalt sau palladium si sa te duci sa minezi orichalculum sau mythir sa faci un anvil nou apoi cu pickaxul noi de orichalculum sau mythir trebuie sa te duci sa spargi Titanium sau adamantine {iti trebuie 30 adamantine sa titanium + hellfore} sa faci versiunea upgradata la furnal, dupa trebuie sa strangi titanium sau adamantine sa iti faci armura is unelte
15. trebuie sa te duci in biomul nou aparut Hallow e ceva biom cu copaci coloratii in subteran sa omori mobii sa faci rost de soul of light si dupa in bimoul mov/rosu sa faci rost de soul of night ca sa faci itemele cu care o sa poti spawna : Destroyer [e ceva vierme dar mecanic], The Twins [sunt 2 ochii zburatori mecanici] si Skeletron Prime [Skeletron dar mecanic happy ]
16. Dupa anii de chin cat ti-a luat sa ii omori acum jungla sa upgradat, de la bosii mecanici ai facut rost Soul of Fright, Sight si Might si Hallowed Bar acu poti sa faci ceva Pickaxe jemeker cu care poti merge in jungla sa faci rost de Clorophyte cu care iti faci armura si unelte apoi te duci iar in jungla sa cauti ceva floare roz care straluceste, dupa ce spargi se spawneaza bossul urmator PLANTERA, iti recomand sa faci o camera mareee ca sa ai loc
17. dupa ce ai batut Plantera primesti keya la templul din jungla, daca nu l-ai gasit inca cautal ca e urias, se afla in jungla in subterna, dupa ce ai intrat si ai trecut de toti mobii puternici ajungi intr-o camera unde o sa spawnezi GOLEMUL [el e mai usor de batut]
18. Dupa ce ai batut Golemul la templul skeletronului va apara un om numit Cultist, care e destul de greu de omorat, dar dupa ce reusesti se spawneaza cei 4 Piloni, Stardust, Eclipse, Vortex, si Nebula, dupa ce ii omori pe toti [au 20k viata toti] apoi o sa se spawneze Final boss MOON LORD, batalia e grea, trebuie sa ai un drum lungggg in cer, si dupa ce il bati o sa iti dropeze cele mai bune iteme posibile, mai sunt iteme care pot pica la Moon Lord daca vrei sa le incerci trebuie sa il bati iar sa pice is altele
19. Acum mai este un boss, dupa parerea mea cel mai greu : Empress of Light, ca sa o spawnezi trebuie sa te duci in biomu ala cu copacii coloratii noapte sa gasesti ceva fluture pe care daca il omori o spawnezi, da crede-ma e imposibil de greu, dar daca o bati cam atat mai este in joc
20. acu daca nu mai ai ce face poti face eventurile mai exact : Frost Moon, Pumpkin Moon, Pirate Invason, Martian Madness, Goblin Army, sunt mai multe chestii de facut iti recomand sa te axezi pe construit, adica sa iti faci baza frumoasa sa incerci sa faci ferme [cauti si tu pe Youtube, nu prea sunt in romana dar in engleza sunt cu miile] asta a fost tot, bine inteles eu nu am specificat si ce iteme iti trebuie deoarece mi-ar lua cateva ore dar sunt multe iteme cu sanse mici pe care ai putea sa faci rost, in joc sunt 4 clase : Mage, Summoner, Ranger si Melee, fiecare are arme faine, mie imi place ranger, PS: daca esti incepator fa-ti o lume de terraria pe Journey Mode ca e foarte usor pentru incepatori, eu ma joc acum pe Expert si e foarte greu nici nu imi imaginez cum e pe Master Mode, oricum stiu ca am raspuns tarziu cu cam 15 zile dar macar ti-am raspuns, mi-a luat ceva timp sa scriu asta asa ca, Fundita? happy