| AsuRo98 a întrebat:

Salut.
Cum este posibil asa ceva?
Deci eu am Samsung galaxy s3.
Are procesor quad core, 1 gb ram si am android 4.3 ( in curand 4.4 da cu greu o sa apara. )
Un prieten are o tableta Allview viva c7 care are 512 mb si procesor quad core..si are android 4.4.2.
Cum este posibil asa ceva ca eu sa am partea hardware mai buna ca al lui si sa am androidul mai mic?
Este diferenta dintre android pentru telefon sau tableta?
Explicati-mi ca nu inteleg.

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Pai depinde de Samsung, nu de Google. Posibil ca Samsung sa decida ca telefonul tau nu e ok pentru customizarile pe care ei le fac la Android si sa nu iti dea vreodata update-ul la KitKat. KitKat chior, direct de la Google, merge si pe device-uri slabe (personal am un ZTE Open C care are un Snapdragon 200 amarit, dual-core la 1.2 GHz si 512 MB de memorie, si Android KitKat merge pe el din ce am vazut, se si livreaza direct cu 4.4 pe el, doar ca eu l-am luat cu Firefox OS si nu ma agit sa il schimb).

7 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Prietenul tau a achzitionat acea tableta cand deja 4.4 kit cat era pe telefoane/tablete. S3-ul a iesit pe piata, cand era la putere android-ul 4.0.4 ice cream. De ce pur si simplu nu ii dai actualizare? Diferenta dintre androidul de pe telefon si cel de pe tableta, nu sunt toate la fel.

| AsuRo98 explică (pentru Jipa95):

Pai daca ii dau actualizare tot pe 4.3 mi-l instaleaza pentru ca inca nu a aparut la noi 4.4 petnru s3.
Da pur si simplu nu inteelg de ce nu primesc odata upgraid ca am hardware mai bun ca aluia si ala a primit.

| Jipa95 a răspuns (pentru AsuRo98):

Si ce daca ai performante mai mairi ca a lui. Du-te cu el la un service gsm, si spune-le sa ti-l resofteze la 4.4, mare filozofie!

| AsuRo98 explică (pentru Jipa95):

Pai da eu vreau saii dau actualizare si sa se faca singur.
Da problema e ca nu e disponibil la noi inca.

| AsuRo98 explică (pentru KodrutZ):

Pai in America au lansat 4.4 pentru s3.
Au zis ca o sa apara si la noi da nu stiu cand...
Da difera androidul dupa tableta si telefon?

| Jipa95 a răspuns (pentru AsuRo98):

Atunci asteapta si tu pana iti vine update-ul la 4.4 nu ai ce sa faci.

| KodrutZ a răspuns (pentru AsuRo98):

Depinde de producatori, unii le fac tot felul de briz-briz-uri proprii, cum au LG UI-ul ala al lor cu diverse chestii proprii (Knock Code, in cazul lor).

| KodrutZ a răspuns (pentru AsuRo98):

Pai depinde de Samsung, nu de Google. Posibil ca Samsung sa decida ca telefonul tau nu e ok pentru customizarile pe care ei le fac la Android si sa nu iti dea vreodata update-ul la KitKat. KitKat chior, direct de la Google, merge si pe device-uri slabe (personal am un ZTE Open C care are un Snapdragon 200 amarit, dual-core la 1.2 GHz si 512 MB de memorie, si Android KitKat merge pe el din ce am vazut, se si livreaza direct cu 4.4 pe el, doar ca eu l-am luat cu Firefox OS si nu ma agit sa il schimb).