| shhhs a întrebat:

Salut, cum imi pun pe blogger un fundal pe care sa se poata derula scrisul? Adica o imagine de-a mea... ma refer ca pe blogul asta: http://mariancristea39-metin2.blogspot.ro/
Funda+ vot!

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Schimba fundalul paginii tale de pe Blogspot
Instructiuni:

Conecteaza-te la blogul tau de pe www.blogger.com.
Vei fi imediat directionat la pagina de control (dashbord).
Sub numele blogului tau vei vedea mai multe meniuri: New Post, Edit Posts, Settings, Layout, si Monetize.
Alege meniul Layout.
Vei fi directionat la pagina de editare a modului de afisare.
Click pe Add A Gadget.
Cauta in lista Html/JavaScript.
Apasa pe butonul cu + de langa Html/JavaScript.
Intr-o pagina separata a browser-ului intra pe un site care ofera teme diferite pentru bloguri. Un astfel de site este www.thecutestblogontheblock.com.
Gaseste un fundal pe placul tau si fa click pe el.
Vei fi directionat la o pagina ce contine codul pentru fundal.
Copiaza codul.
Copiaza codul pe contul tau blogspot la Html/JavaScript.
Apasa pe Save.
Acum blogul tau va avea un alt fundal. Pentru vizualizare click pe View Blog.
Daca vrei sa pui o imagine personala incarca poza aici
http://imgur.com/ si copiaza codul html pentru imagine din partea stanga si apoi il introduci la Html/JavaScript.
Bafta!

| shhhs explică (pentru neluL):

Cat de mare trebuie sa fie fotogrfia pentru a ocupa tot fundalul adica sa nu se faca mai multe si cum pot sa o maresc?

| shhhs explică (pentru neluL):

Am incercat sa ma conectez de pe blogger.com dar ma redirectioneaza pe blogger.ro... In legatura cu ''Daca vrei sa pui o imagine personala incarca poza aici
http://imgur.com/ si copiaza codul html pentru imagine din partea stanga si apoi il introduci la Html/JavaScript.
Bafta! '' pot introduce asta la aspect, adaugati un obiect gadget, java script, html gadget? Scuze ca te deranjez/...

| shhhs explică (pentru neluL):

Am inteles ce ai zis tu acolo dar nu e valabil. sad Nu apare pe tot fundalul imaginea, ci doar in partea unde am pus gadgetul...

| neluL a răspuns (pentru shhhs):

1680 x 1050 Este in functie de desktopul fiecaruia. Dimensiunile sunt acestea:
1024 x 768
1280 x 1024
1280 x 800
1440 x 900
1680 x 1050
Ca sa maresti o poza, o incarci in Paint ->Redimensionare, bifezi Pixeli, scrii valoarea la care vrei sa maresti poza si click pe OK ->Salvezi poza.Atentie insa ca nu poti marii o poza mai mult de 15%.

| neluL a răspuns (pentru shhhs):

Adaugati un obiect la ->java script.
Uite aici cateva poze pentru blog http://www.clevetic.com/60-fundaluri-de-exceptie. Incarca o imagine MARE.
Vezi daca merge asa ->>> Cum schimbi imaginea de fundal a blogului? Administrare=>Multi blog=>Tema personalizata => Editare avansata => Lista de elemente modificabile => Pagina (apasa dublu-click) => Fundal => Imagine

| shhhs explică (pentru neluL):

Ideea e ca eu vreau sa incarc o imagine de-a mea...in legatura cu ce ai scris tu acolo, nu gasesc nicaieri ''Administrare''. sad

| neluL a răspuns (pentru shhhs):

Mda! mergea pe versiuni mai vechi. Incearca -> Design / personalizati / fundal / clic in dreapta unde scrie imagine de fundal/incarcati o imagine.

| shhhs explică (pentru neluL):

Gata, am rezolvat.

| shhhs explică (pentru neluL):

Multumesc pentru raspunsul tau! Ti-as fi recunoscator daca m-ai ajuta si in privinta asta: http://www.tpu.ro/......-mai-greu/

| shhhs explică (pentru neluL):

Salut, am o problema, tu te pricepi la calculatoare asa ca m-am gandit ca poate ma vei ajuta: http://www.tpu.ro/......nstalated/