| miny1234 a întrebat:

Daca folosesc adaptorul http://www.scythe-eu.com/fileadmin/images/Fan/Mini-Kaze/ Mini-Kaze-Cable.jpg la un ventilator, se poate strica placa de baza?

5 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Te-ai gindit mult pina sa pui intrebarea asta? Ce motiv ar avea sa se strice placa de baza daca folosesti un adaptor de-asta?

| miny1234 explică (pentru KodrutZ):

Pentru ca nu am si firul galben. Din cate stiu acela masoara turatia ventilatorului.

| KodrutZ a răspuns (pentru miny1234):

Nu ai nevoie. Ala ori doar raporteaza turatia, ori o si controleaza, daca si ventul e PWM. In principiu nu cred ca are rost sa te complici cu venturi si adaptoare aiurea. Ce configuratie ai? Atita vreme cit nu iti face automat throttle, e chiar irelevant daca procesorul iti sta la 35 sau la 55 in full load.

| miny1234 explică (pentru KodrutZ):

Am un core 2 quad q8200, nVIDIA 9500 gt, 3 gb ram. Temperatura arata in bios la cpu nu este mai mare de 35 de grade.Doar ca in RealTemp imi arata 44 idle si 60 in full load.

| KodrutZ a răspuns (pentru miny1234):

Perfect. Stai linistit in cazul asta. Oricum in maxim 2 ani o sa il schimbi ca devine piesa de muzeu incet-incet.