| Insidious a întrebat:

Daca schimb placa de baza si memoria RAM la un pc, si ii pun DDR3 in loc de DDR2, este necesar sa schimb si procesorul / coolerul / placa video?

2 răspunsuri:
| EdiT a răspuns:

Depinde de procesor... Dacă îți iei o placă de bază cu socket AM3 de exemplu, iar porcesorul suportă AM2 atunci trebuie schimbat. La fel și cu memoriile. Uită-te pe cărticica aia de la placa de bază (dacă o cumperi) să vezi câți GB de ram suportă...e păcat să dai banii degeaba. Placa video, cooler-ul nu cred că trebuie schimbate, doar dacă vrei tu.

| xIonutzu a răspuns:

Normal daca schimibi o piesa trebuie sa schimbi mai multe e logic mai bine nu mai schimbi placa de baza si iti pui DDR2 dai 260 lei si iti pui 4 GM ram DDR2 eu asa m-a facut si imi merge pc rupe n-am trebuie ascultama pe mine k te duce la mai mult daca faci cum ai zis tu si sunt si riscuri de ardere etc... sau sa tise duca din piese... etc intelegi tu fa cum am zis eu bft