| Madalinxddd a întrebat:

Daca vreau sa imi cumpar o placa video, are ceva legatura cu placa de baza? Adica placa de baza trebuie sa o suporte sau ceva de genu?

3 răspunsuri:
| vladsoare a răspuns:

Da, are.
Conteaza ce versiune de PCI Express suporta placa de baza si ce versiune are placa video. Daca placa de baza are, sa zicem PCI Express x16 1.0 iar placa video are PCI Express x16 2.0 atunci ea va fi limitata si ii va micsora performanta.
Conteaza si ce procesor ai ca sa nu apara limitarea. E ca si cum procesorul ar sta la 100% iar placa video 70% => pierzi 30% din potentialul placii.
Intra pe forumul pcgarage la Wishlist, deschizi un nou topic si vorbim acolo detaliat. Eu si alti colegi te vom ajuta sa alegi cum trebuie!

| VanHelsinG007 a răspuns:

Daca iti iei o placa video buna, iti trebuie si placa de baza si procesorul mai mare...ce sistem ai? enumera componentele...

| Madalinxddd explică (pentru VanHelsinG007):

Nu stiu clar ce placa de baza am. Daca ai putea sa imi zici un program cu care sa vad ce placa de baza am, as putea sa iti zic.
Procesorul stiu ca e de 2.6 ghz. Si vreau sa imi iau o placa video RADEON 4650 HD de 1gb.
Mersi!