| bluffm3 a întrebat:

Salut, deci am un laptop cu un hdd de 1 tb, dar laptopul are deja 5 ani vechime si se simte si am zis sa-mi iau un ssd Kingston de 240 sa mut windowsul pe el. Bun, am conectat ssd-ul prin usb cu acel adaptor special, am clonat windowsul, toate bune, acum problema e cand intru in BIOS si vreau sa bootez pe usb (unde e ssdul), dau pe el si imediat inainte de welcome imi apare "a aparut o eroare, incercam sa reparam pentru dvs blablabla" si se restarteaza.
Mentionez ca ssdul e citit, adica imi apare in pc toate bune, doar ca nu pot boota pe el, vreo idee?

8 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Da, nu iti da cu stangul in dreptul si reinstaleaza windows-ul de la zero pe ssd. Performanta mai buna, si sansa de a nu avea erori cand iti e lumea mai draga.

| bluffm3 explică (pentru Wr3nch):

Salut, daca eu nu am ssd-ul atasat direct pe placa de baza, ci conectat prin usb, pot sa bag windowsul pe el?

| Wr3nch a răspuns (pentru bluffm3):

Aoleu, si tu te miri de ce nu til citeste corect? Se desface laptopul si pui ssd-ul in locul hardului. Si daca vrei sa pastrezi si hardul il pui acolo unde e acum dvd-rom/unitatea optica. Nu il tine pe usb ca asa e fix pix.

| SilviaDulcik a răspuns:

Bună!
De ce încerci să bootezi de pe USB? Este mult mai lent decât dacă ar fi pe un port SATA, din laptop.
La ce ai făcut clonă? La partiția în care era instalat sistemul de operare sau la tot HDDul?
Ce program ai folosit de clonare?
Ce fel de partiție este unul și ce fel de partiție este altul? MBR sau GPT?
Sunt multe motive pentru care nu poate funcționa.

| bluffm3 explică (pentru SilviaDulcik):

Buna, pe laptop am o singura partitie (C), deci asta s-a clonat. Am folosit EaseUS Todo Backup.

| bluffm3 explică (pentru SilviaDulcik):

Si am un adaptor SATA din ala, pe care l-am conectat in SSD, si dupa adaptorul in laptop prin usb, nu prea ma pricep cu astea, sper ca m-am exprimat ok.

| marinaru777 a răspuns:

Eu zic sa schimbi hdd urile intre ele, daca nu poti tu mergi la un service pc.

| marinaru777 a răspuns:

Nu trebuie sa ajungi la welcome bootarea e inainte. Iti trebuie un stick bootabil cu windows sau un dvd.Ala nu e bootabil.