| catalin542000 a întrebat:

Salut, dupa cate am vazut in benckmark-uri doua placi video rtx2070 SLI ar fi la fel de bune ca un rtx 3090 pentru ca am vazut bencmark-uri intre sli de gtx 1080ti si rtx 3090 si diferenta este de 10-15fps in plus pentru rtx3090.

Dupa am vazut bencmark-uri cu diferente intre gtx1080ti sli si rtx2070sli unde sli-ul de rtx2070 era mai bun decat sli-ul de gtx1080ti tot cu 10-12-15fps max.

Asta clar ar insemna faptul ca un sli de rtx2070 ar fi la fel de performant ca un rtx3090.

Parerea mea ar fi ca acest sli ar fi un best buy din punct de vedere al performantei si al pretului, sau cum se mai spune performanta-pret.

Eu nu sunt inrait sa cumpar placi noi din magazine, cumpar de pe olx, bineinteles, sa fie in garantie, o verific sa fie totul ok si dupa o iau.

Si pe olx, un rtx 2070 costa 1500lei la fel ca un gtx1080ti deci logic, clar, rtx2070 ar fi un best buy tinand cont ca are acelasi pret si are un 10-15fps in plus.

Si daca ar fi sa iau doua placi rtx2070 sa le pun in sli, ar veni sa dau 3000lei, fata de 6400lei cat costa un rtx 3090 si asi avea aceeasi performanta.
Eu zic ca, odata cu aparitia seriei 3000, rtx2070SLI a devenit un best buy exact cum a devenit seria 1000 un best buy in momentul in care s-a lansat seria 2000.

Nu mai zic ca daca pun trei placi rtx2070 deja intrec performanta lui rtx3090 si ajung la pretul de 4500lei exact cat costa un rtx 3080 abia, desi noi vorbim de rtx 3090. Deci in continuare un best buy. Parerea mea.

PS: Oricum, se cunoaste ca seria 3000 este mai puternica, pentru ca mai in urma cu o placa video din seria 1000, dovedeai o placa vide din seria 2000 cum ar fi gtx1080ti era la aceeasi performanta cu rtx2070.

Ei, acum ca sa dovedesc o placa video din seria 3000, imi trebuiesc doua placi din seria precedenta, nici de cum o placa! Deci oarecum, se observa diferenta de putere intre seria 2000 si 3000 dar chiar si asa imi mentin parerea ca un sli de rtx 2070 sau chiar trei placi rtx2070 este un best buy.

Voi ce parere aveti?

1 răspuns:
| Wr3nch a răspuns:

Ca mai degraba as da bani pentru un 3090 lol. SLI e posibil dar nu mai e popular de ani buni si trebuie sa pierzi o gramada de vreme prin fisierele jocurilor ca sa mearga cum trebuie. Daca ala care o facut jocul nu a vrut sa bage suport pentru SLI atunci mult noroclaughing Also SLI pe 3 placi nu se mai face din 2016 cand a fost retras oficial suportul pentru asta. Si nici pe 2 nu mai e incurajat.

https://thinkcomputers.org/......enceforth/