| LupuMarianD2 a întrebat:

Salut este bun i5-11400 pentru gaming? Mă uitam la ce as vrea sa mă joc eu mai mult gen total war mount & blade Bannerlord GTA, și văd că la high cere sub asta dar am zis sa mai întreb și pe voi merge să mă joc pe i5-11400 jocurile astea apărute deja nu ce o sa fie pe viitor la high?

3 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

E bun

| 4n0n1m0us a răspuns:

Cum a zis şi Adi, e bun, e doar cu o generaţie mai vechi decât ultimul model de i5, dar mai toată lumea merge pe AMD acum, pentru că e mai accesibil şi chiar oferă performanţă mult mai bună, de exemplu: am comparat i5-ul tău cu un Ryzen 5 5600X, i5-u' a primit scor de 17.000 în timp ce Ryzen a avut 22.000. i5 -ul tău costă $174 ceea ce în lei vine 827 în timp ce Ryzen-u' costă cu $25 mai mult, adică 199 şi în lei înseamnă 945. Acum deocamdată o să-ţi ducă majoritatea jocurilor noi apărute, depinde şi de placa video + depinde de cât de bine e optimizat jocul respectiv, dar pe viitor o să ai nevoie de un upgrade.

| LupuMarianD2 explică (pentru 4n0n1m0us):

Pai zic așa să mă țină un an maxim doi până iau ceva mai bun