| GabiTheFEAR a întrebat:

Imi puteti spune daca imi intra un rx 460 pe placa de baza: https://www.asrock.com/mb/Intel/H81M-VG4
Detin i3 4160,4gb ram, Intel hd graphics 4400 pe care m-am decis intr-un final sa o schimb. Am vazut ca e ceva problema la pci uri, cei care se pricep va rog sa ma ajutati. Las link si de la rx:https://www.amd.com/en/products/graphics/radeon-rx-460. In cazul in care aceasta nu se potriveste voi pune un gtx 750ti 2gb dar aceeasi problema, nu stiu daca intră pe placa de baza.
Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Aceeasi idee: se potrivesc ambele, dar o sa fi limitat de bandwith, in functie de joc/aplicatie etc. Nu e ideea de 65-70%, dar nu o sa te poti duce in "100%" cel mai probabil (repet, in functie de joc, aplicatie etc.) Sh, la cateva sute de lei, doar tu stabilesti daca "merita" sau nu, in functie de ce vrei sa joci.

| cristibossvip05 a răspuns:

Intra ambele fara problema. Numai ca nu o sa iti mearga niciuna la capacitate maxima deoarece tu ai pe placa port pcie 2.0, iar ambele placi sunt concepute pentru pcie 3.0. O sa mearga cam la 65 70% din capacitatea maxima.

| GabiTheFEAR explică (pentru cristibossvip05):

Pai si merita pentru atat? chiar mu stiu ce sa fac