| CAMIOANIEEE a întrebat:

Salut lume as vrea sa stiu cum pot afla daca am ip routabil sau nu(ca vreau sa fac un server de metin2 si zice ca daca am ip routabil nu pot)plzzz.si daca puteti ce inseamna aia routabil?

3 răspunsuri:
| CosminUPT a răspuns:

Salut! Este foarte simplu, am sa iti explic.
1. Te conectezi la internet.
2.Intrii pe www.speedtest.net si dupa ce ti se incarca pagina in stanga jos in coltul imaginii aceea cu harta apare ip-ul actual.Il copiezi intr-un fisier text la tine in calculator.
3.Inchizi pagina si dai restart la modem.
4.Intrii din nou pe pagina www.speedtest.net si daca ip-ul s-a schimbat inseamna ca ai ip-ul rutabil, daca a ramas la fel inseamna ca ca e static.

| CAMIOANIEEE explică (pentru CosminUPT):

Cum adica modem?

| CosminUPT a răspuns (pentru CAMIOANIEEE):

....lasa modemul in loc de modem dai restart la calculator...