| Snak3r a întrebat:

Salut,m-am gandit sa imi fac un upgrade la rami dar nu prea am idee ce este frecventa,cl,ddr1, ddr2,ddr3,unde imi pot afla frecventa maxima care este suportata de placa mea de baza si daca placutele trebuie sa fie identice cand le pun (de acceasi rami).Nu ma prea pricep la asa ceva deci cel care imi explica cel mai bine primeste funda.

1 răspuns:
| ishallhelpyou a răspuns:

Placutele trebuie să fie ddr-ul suportat de placă și o frecvență cât mai mare.

Instalează CPU-Z și după ce îl deschizi ai tab-uri - Motherboard și SPD.
Ai acolo informațiile necesare să vezi ce placă de bază ai și ce tip de ram ai la ora actuală.
http://www.cpuid.com/downloads/cpu-z/cpu-z_1.74-en.exe

ps. vezi că la frecvență tu o să vezi jumătate din ea (ex: 800MHz, o să-ți arate 400MHz, este perfect normal).