| TaKuYa a întrebat:

Salut, maine sunt pe cale sa-mi achizitionez un router wireless, fiindca detin o tableta si un smartphone, iar astfel as dori sa ma conectez la propria mea retea Wi-Fi, gratuit bineinteles. E prima data cand folosesc un router si as avea cateva intrebari. Eu am net de la RDS Fiberlink 100mbps/sec. Acum, trebuie sa tin calculatorul deschis pentru a se activa si router-ul? Nu vreau sa-l folosesc pentru calculator, sunt foarte multumit de internetul meu, eu am nevoie doar de o retea wireless in casa pentru tableta si smartphone ca sa ma pot conecta la internet oriunde prin casa si oricand. As vrea sa cumpar un router cam de 100 lei si as dori sa stiu daca are de-aface cu internetul obisnuit, daca trebuie sa tin calculatorul meu pornit pentru ca router-ul sa functioneze ( mai exact sa tin internetul meu normal deschis ), daca platesc in plus pentru internetul care il folosesc de la router, si daca are treaba cu nternetul de pe calculator, trebuie sa suporte PPPoe ( acest tip de internet detin, adica user si parola )? Sper sa primesc cateva raspunsuri ajutatoare, ca sa stiu daca se merita sa-mi cumpar un router pentru a avea internet wireless oriunde in casa pentru tableta si smartphone. Multumesc ca ati citit!

Răspuns Câştigător
| TestPetrut a răspuns:

Salut!

Si eu am router, am un TP Link de 300mb, merge super super! Eu am dat cam 2 mil 300 pe el, nu stiu ce gasesti pe la 1 milion. Cat despre chestia cu pc-ul pornit, nu are nicio treaba, doar routerul il ai pornit, e foarte simpla toata treaba, cablul tau de net vine in router, de la router ai si WI-FI si 3-4 iesiri pentru cablu. Eu mi-am conecat pc-ul prin cablu si in rest folosesc wireless-ul. Daca stai la bloc iti recomand sa pui parola ca te trezesti cu multi pe reteaua ta.
Daca iti iei un TP Link si ai probleme poate te pot ajuta.

Se merita sa-ti cumperi un router, mai ales cu netul de la RDS chiar merita, e o solutie excelenta!

Succes!

3 răspunsuri:
| TestPetrut a răspuns:

Ia-ti rutter si eu am D-Link dir 600 nu vei regretawinking

| TaKuYa explică:

MULTUMESC ANTICIPAT DE RASPUNS big grin! Pai eu m-am gandit la 100 de lei ca router sa iau D-link DIR-600, fiindca e bun ca pret si suporta si PPPoe. Nu vreau sa aiba nici un semnal puternic, caci stau la bloc asa ca am nevoie doar la mine in casa, si da are Wi-Fi, eu cred ca e destul de bun. Oricum, multumesc de raspunsuri si sfaturi!

| florinlthl a răspuns (pentru TaKuYa):

Da, pare ok si ala, sper sa-ti mearga cu el. Succes!